Pytanie

Jaką stawkę ryczałtu 3 proc., czy 8 proc. zastosować, jeżeli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą?
W restauracji, w której byłem zatrudniony 2 lata temu świadczę usługi jako kelner (podaje posiłki, napoje).
Czy można te usługi traktować jako usługi gastronomiczne?

Odpowiedź

Odnosząc się do zakresu czynności kelnera nie można uznać, iż to on dokonuje przygotowania i sprzedaży posiłków. Te czynności wykonuje restauracja. Pytający jako kelner wykonuje usługę na rzecz restauracji inną niż usługa gastronomiczna. Właściwą stawką ryczałtu będzie 8,5 proc. co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b) u.z.p.d., czyli dla przychodów z działalności usługowej.
Możliwość wyboru opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym jest ograniczona, jeśli Pytający wykonywał te same czynności dla restauracji podczas zatrudnienia.

Uzasadnienie

Wskazany w pytaniu zakres pracy, jaki Pytający ma uzgodniony z restauracją nie daje podstawy do uznania, iż świadczy usługi gastronomiczne. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) – dalej u.z.p.d., "działalność gastronomiczna" oznacza usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów, przy czym dla celów u.z.p.d. jest ona pojęciowo wyodrębniona z pojęcia "działalności usługowej". Odnosząc się do zakresu czynności kelnera nie można uznać, iż to on dokonuje przygotowania i sprzedaży posiłków. Te czynności wykonuje restauracja. Pytający jako kelner wykonuje usługę na rzecz restauracji inną niż usługa gastronomiczna.

Tym samym, Pytający nie może korzystać ze stawki ryczałtu ewidencyjnego w wysokości 3 proc., o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d. Właściwą stawką ryczałtu będzie 8,5 proc., co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b) u.z.p.d., czyli dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.

Ponadto, należy pamiętać, iż możliwość wyboru opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym jest ograniczona, jeśli Pytający wykonywał te same czynności dla restauracji podczas zatrudnienia. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 pkt 6 u.z.p.d. nie mogą być opodatkowani ryczałtem podatnicy rozpoczynający działalność, którzy przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres jego działalności. Uzupełnieniem tej normy jest art. 8 ust. 2 u.z.p.d., który dopuszcza możliwość opodatkowania ryczałtem osób wymienionych w powyżej wskazanej normie (art. 8 ust. 1 pkt 6 u.z.p.d.), jeśli nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. W przypadku gdy podatnik dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.