Skierowaliśmy naszego pracownika działu księgowości na kurs "samodzielny księgowy bilansista", który będzie trwał od grudnia 2009 r. do czerwca 2010 r.; w sumie 300 godzin; zjazdy w weekendy od piątku od godz. 16 do niedzieli do godz. 16. Zapłaciliśmy 20% wartości szkolenia (tj. kwotę 700 zł), pozostała część jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Czy możemy wartość szkolenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i na jakiej podstawie?
Prowadzimy pełną księgowość.
Jakie obowiązki wobec pracownika musimy spełnić?
Do kosztów uzyskania przychodów możecie Państwo w przedstawionej sytuacji zaliczyć tylko 700 zł, tj. kwotę, która została przez Państwa rzeczywiście zapłacona. Nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całej wartości szkolenia (w tym części sfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego). Szczegóły oraz odpowiedź na drugie z pytań znajdują się w uzasadnieniu.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). Ponadto - co nie wynika wprost z przepisów, lecz jest powszechnie przyjmowane - aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być faktycznie przez podatnika poniesiony oraz właściwie udokumentowany. Powoduje to, że do kosztów uzyskania przychodów możecie Państwo w przedstawionej sytuacji zaliczyć tylko 700 zł, tj. kwotę, która została przez Państwa rzeczywiście zapłacona. Nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całej wartości szkolenia (w tym części sfinansowanej z EFS).

Jeśli chodzi o pozostałe skutki podatkowe należy w pierwszym rzędzie rozważyć czy sfinansowanie części szkolenia przez EFS skutkuje powstaniem przychodu u pracodawcy czy u pracownika. W mojej ocenie przychód ten powstaje po stronie pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że jest to przychód opodatkowany, gdyż na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 u.p.d.o.f. zwalnia się od podatku wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów. Prowadzi to do wniosku, że wartość otrzymanego przez Państwa częściowo nieodpłatnego świadczenia (polegającego na częściowym sfinansowaniu kursu, na który mogliście Państwo skierować swojego pracownika) stanowi dla Państwa przychód zwolniony od podatku.

Jednocześnie skierowanie pracownika na nieodpłatny (z jego punktu widzenia) kurs stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy (w wysokości wartości szkolenia, tj. sumy części opłaconej przez Państwa oraz EFS). Również ten przychód może korzystać ze zwolnienia od podatku, gdyż na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f. zwalnia się od podatku wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika (możliwość stosowania tego zwolnienia do świadczeń współfinansowanych przez EFS potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach - zob. przykładowo postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2007 r., 1472/DPC/415-51/07/PK, http://sip.mf.gov.pl/sip, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 stycznia 2008 r., ITPB1/415-681/07/RS, http://sip.mf.gov.pl/sip).

Odrębnymi przepisami, o których mowa w tym przepisie, są przede wszystkim przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.). W konsekwencji, aby zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f., znalazło zastosowanie spełnione muszą być warunki określone przepisami tego rozporządzenia, w szczególności powinniście Państwo (jako zakład pracy) zawrzeć z pracownikiem skierowanym na kurs umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron (zob. § 9 ust. 2 w związku z § 6 ust. 1 wskazanego rozporządzenia).

Gdyby zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f., nie znalazło zastosowania, przychód uzyskiwany przez pracownika (z tytułu uczestnictwa w nieodpłatnym kursie) stanowiłby dla niego opodatkowany przychód ze stosunku pracy, który powinniście Państwo uwzględniać przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych tego pracownika.