Prowadzę biuro podróży. Sprzedałam bilet lotniczy za 7000 zł. Od firmy, od której go kupiłam otrzymałam fakturę na 6000 zł.
Czy klientowi powinnam wystawić fakturę VAT na bilet lotniczy z PKWiU 62.10.10-00.20 i stawką 0%, czy fakturę VAT-marża?

W mojej ocenie, samej odprzedaży biletu lotniczego nie należy traktować jako świadczenia usługi turystyki, którą dokumentuje się fakturą VAT marża.

Generalnie, opodatkowanie marży przy świadczeniu usług turystyki dotyczy tych podatników, którzy jako organizatorzy imprez turystycznych, działając na rzecz nabywców we własnym imieniu oraz na własny rachunek, nabywają od innych podatników różnego rodzaju usługi, takie jak: transport, zakwaterowanie, wyżywienie czy ubezpieczenie, do których dodają swoją marżę i sprzedają całość jako organizatorzy danej imprezy turystycznej.
Wynika to z art. 119 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. zgodnie z którym przepisy dotyczące opodatkowania marży mają obowiązek stosować podatnicy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1) posiadają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
2) działają na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi turystyki nabywają towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
Na podstawie powyższych przepisów stwierdzić można, iż kluczowym problemem przy udzielaniu odpowiedzi na postawione pytanie jest rozstrzygnięcie czy za świadczenie usługi turystyki uznać można odsprzedaż tylko jednej usługi obcej - transportu lotniczego pasażerskiego. W mojej ocenie, pomimo faktu, iż przepisy u.p.t.u. nie zawierają definicji usług turystyki, odsprzedaży usługi transportowej nie można uznać za świadczenie usługi turystyki, którą opodatkować należy według zasad art. 119 u.p.t.u. Wynika to nie tylko z okoliczności, iż w przedmiotowej sytuacji dochodzi do odprzedaży "czystej" usługi transportowej, ale i z brzmienia art. 119 ust. 2 u.p.t.u., który wskazuje, że "przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie". Przepisy zdają się więc wskazywać, iż usługa transportowa może stanowić składnik świadczonej usługi turystyki, a nie być jej jedynym elementem.
Podkreślenia wymaga, iż nie ma tu znaczenia okoliczność, iż odsprzedaży usługi transportowej dokona biuro turystyczne. W orzecznictwie wypracowano bowiem pogląd, iż opodatkowanie usług turystycznych na zasadach marży dotyczy nie tylko podmiotów profesjonalnie wykonujących te usługi ale i podmiotów innych. Zatem sam fakt, iż w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z biurem podróży nie może wpływać na ocenę czy występuje tu usługa turystyki czy też nie.
Przykładem może być wyrok WSA w Warszawie dnia 26 marca 2009 r., III SA/Wa 2272/08, w którym sąd podkreślił, iż: "Procedura VAT-marża obejmuje bowiem każdy podmiot świadczący usługi, które mogą być uznane za usługi turystyki (art. 119 ust. 3 w zw. z ust. 1). W rezultacie, wobec braku definicji tego rodzaju usług na potrzeby VAT, pominięcie powyższego podmiotowego zakresu zastosowania procedury VAT-marża może prowadzić do objęcia nią podmiotów, innych niż świadczące usługi możliwe do przypisania biurom podróży z uwagi na specyfikę ich działalności - organizowanie turystyki."
Dodać należy, iż pogląd o niemożności zastosowania opodatkowania marży do czynności odsprzedaży biletów lotniczych przez biuro podróży potwierdzają organy podatkowe (choć w oparciu o nieaktualne już przesłanki), czego dowodem może być pismo Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 24 lutego 2005 r., PP-1-443-2-404/05/123/3310/MK, w którym stwierdzono, iż: "W przedstawionej sprawie podano również informację, iż zarówno wynajem autokaru z kierowcą jak i sprzedaż biletów tanich linii lotniczych nie jest jedną z części usług w zakresie usług turystyki (nie są łączone z innymi usługami). (...) Z uwagi na wyżej podane okoliczności, do wyszczególnionych przez Państwa usług nie związanych z usługami turystycznymi, tj. do usług wynajmu autokaru z kierowcą oraz sprzedaży biletów tanich linii lotniczych nie można zastosować szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), polegającej na przyjęciu za podstawę opodatkowania marży pomniejszonej o kwotę podatku należnego". Podobnie wypowiedział się również naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście w piśmie z dnia 8 września 2004 r., US35/PP1/443-212/04/PN.