Nasza firma zajmuje się obsługą księgową firm zewnętrznych. Fakturuje owe firmy nie tylko za obsługę księgową, ale również za nadzór nad prowadzonymi inwestycjami w obsługiwanych spółkach. W związku z tym, iż od bieżącego miesiąca zleciliśmy usługę nadzoru firmie zewnętrznej mamy wątpliwość, czy wartość nabytej usługi może być bezpośrednio ujęta w kosztach działalności, jeśli w zakres tych usług wliczany jest nie tylko nadzór nad inwestycjami spółek obsługiwanych, ale również kilku inwestycji i remontów prowadzonych na nieruchomościach naszej spółki.
Czy przypadkiem wartość tej usługi nie powinna być rozdzielona na część dotyczącą inwestycji obsługiwanych spółek i bezpośrednio ujęta w koszty oraz wartość usługi za poszczególne inwestycje naszej spółki powinna zwiększyć wartość tych inwestycji? Jeśli tak, to jak rozdzielić wartość tej usługi, jeśli jest ona określona ryczałtem miesięcznym?
Otrzymywana przez Państwa faktura dokumentująca zryczałtowane koszty obsługi ksiąg i koszty nadzoru nad prowadzonymi inwestycjami w ujęciu podatkowym powinna zostać przyporządkowana proporcjonalnie:
- do poszczególnych przychodów (tj. tej części, którą następnie obciążycie Państwo spółkę na rzecz której faktycznie realizowane są usługi),
- do poszczególnych inwestycji (tj. tej części, która przynależy do danej inwestycji).
W przypadku zryczałtowania przedmiotowych usług, powinni Państwo w zawartej umowie uszczegółowić na co składa się (tj. czego dotyczy) kwota zryczałtowana z podziałem kwotowym dla danej usługi.
W myśl zasady określonej w art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. - koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4b i 4c u.p.d.o.p.
Nie ulega wątpliwości, że usługi, które niejako w Państwa imieniu na rzecz klienta wykonuje firma trzecia stanowią koszt bezpośredni przychodu, który powstanie w momencie obciążenia klienta kosztami tej obsługi. Nie ma zatem możliwości ujmowania tego wydatku jako kosztu pośredniego i zaliczenia bezpośrednio do kosztów.
Natomiast w myśl art. 16g ust. 4 u.p.d.o.p. za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że usługi nad inwestycjami, które świadczy dla Państwa firma trzecia powinny obciążać koszt realizowanych inwestycji. Fakt, iż ustalili Państwo te koszty w sposób zryczałtowany nie zwalnia Państwa od konieczności rozdzielenia poniesionego kosztu na poszczególne inwestycje, tym bardziej, iż strony umowy mogą doprecyzować te kwestie.