Odpowiedź:

Przychód z tytułu wynajęcia pracownikowi mieszkania i kosztów związanych z jego użytkowaniem należy rozliczyć łącznie z wynagrodzeniem za pracę.

 



Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Nr 64 poz. 361), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wartość uzyskanego przez pracownika przychodu w związku z nieodpłatnym korzystaniem z wynajętego przez pracodawcę mieszkania podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Kwotę tego przychodu pracodawca powinien w danym miesiącu doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych przez zatrudnionego ze stosunku pracy i łącznie odprowadzić składki ZUS i podatek. W konsekwencji, pracownik otrzyma wynagrodzenie pomniejszone o składki i zaliczkę na podatek dochodowy należne z tytułu świadczenia niepieniężnego.

Magdalena Skalska, autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  6.06.2016 r.