Odpowiedź:
Jeżeli wybrali Państwo miesięczny okres rozliczeniowy to przychód powinien powstawać ostatniego dnia tego okresu (czyli 30 września 2015 r.). Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego do końca nie jest jasne, dlaczego dopiero w listopadzie jest rozliczany wrzesień i jak się to ma do umowy zawartej z Żabką.
Jeżeli z umowy wynika, że rozliczenie następuje za każdy miesiąc to, moim zdaniem, przychód powinien powstać we wrześniu. Gdyby jednak z umowy wynikało, że umowa wprawdzie jest rozliczana w okresach miesięcznych, ale wykonanie usługi kończy się z chwilą jej rozliczenia, to zaistniałyby przesłanki, aby przychód rozpoznać w miesiącu ostatecznego rozliczenia (u Państwa w listopadzie).

Uzasadnienie:
Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu z ww. źródła przychodów.
Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej określa art. 14 ust. 1c ww. ustawy, w myśl którego, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
– wystawienia faktury albo
– uregulowania należności.
Zgodnie z art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f., jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h).
W świetle powyższych regulacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 18 marca 2014 r., IBPBI/1/415-1278/13/BK, wskazuje, iż obowiązuje generalna zasada, że przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku świadczenia usług, powstaje w dniu wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:
– wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż faktyczne wykonanie usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
– uregulowanie należności przed wykonaniem usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.
Jak wynika z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego świadczone przez Państwa usługi mają charakter ciągły stąd też moim zdaniem przychód będzie powstawał tutaj na zasadach określonych w cytowanym art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f., tj. ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Jeżeli więc wybrali Państwo miesięczny okres rozliczeniowy to przychód powinien powstawać ostatniego dnia tego okresu (czyli 30 września 2015 r.). Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego do końca nie jest jasne dlaczego dopiero w miesiącu listopadzie jest rozliczany wrzesień i jak się to ma do umowy zawartej z Żabką.
Jeżeli z umowy wynika, że rozliczenie następuje za każdy miesiąc to moim zdaniem przychód powinien powstać w miesiącu wrześniu. Gdyby jednak z umowy wynikało, że umowa wprawdzie jest rozliczana w okresach miesięcznych, ale wykonanie usługi kończy się z chwilą jej rozliczenia, to zaistniałyby przesłanki, aby przychód rozpoznać w miesiącu ostatecznego rozliczenia (u Państwa w listopadzie).

Artur Kowalski

Odpowiedzi udzielono 8.12.2015 r.