Odpowiedź:
W razie nabycia towarów objętych odwrotnym obciążeniem, nabywca ma obowiązek ich opodatkowania i jednocześnie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości podatku należnego. Oznacza to, że w tym przypadku podatnik przy nabyciu towarów miał prawo do odliczenia podatku naliczonego i w konsekwencji ich zużycie na cele osobiste powinno podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u. Czynność tę należy wykazać w deklaracji składanej za okres w którym doszło do przekazania towarów do zużycia. Jeśli zaś chodzi o podstawę opodatkowania, to wartość tę należy ustalić jako cenę nabycia towarów lub towarów podobnych określoną w momencie dostawy tych towarów.

Uzasadnienie:
Zakładam, że nabyte towary zostały zużyte na cele osobiste podatnika. W związku z tym, należy powołać się na przepis art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa lub jego zużycie, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
W razie nabycia towarów objętych odwrotnym obciążeniem, nabywca ma obowiązek ich opodatkowania i jednocześnie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości podatku należnego (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b u.p.t.u.). Oznacza to, że w tym przypadku podatnik przy nabyciu towarów miał prawo do odliczenia podatku naliczonego i w konsekwencji ich zużycie na cele osobiste powinno podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u. Czynność tę należy wykazać w deklaracji składanej za okres w którym doszło do przekazania towarów do zużycia. Jeśli zaś chodzi o podstawę opodatkowania, to wartość tę należy ustalić jako cenę nabycia towarów lub towarów podobnych określoną w momencie dostawy tych towarów (art. 29a ust. 2 u.p.t.u.).
W przedstawionej w pytaniu sytuacji następuje przekazanie towarów do zużycia na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT. Firma nie ma więc żadnych obowiązków związanych z tym zdarzeniem, w szczególności obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie towarów. Opodatkowaniu podatkiem podlega dostawa towarów lub świadczenie usług. Zatem dopiero w momencie sprzedaży towarów powstanie obowiązek podatkowy.
Przekazanie towarów handlowych na własne potrzeby jednostki może być natomiast udokumentowane dowodem wewnętrznym określonym przez firmę we własnym zakresie.

Mariusz Jabłoński

Odpowiedzi udzielono 11.12.2015 r.