Podatnik A zbył środek transportowy na podstawie umowy kupna-sprzedaży w 2005 r. Nie dokonał jednak wyrejestrowania ww. pojazdu w Starostwie Powiatowym - wydziale komunikacji. Nowy właściciel Pan B nie zarejestrował tego pojazdu, a w 2009 r. odsprzedał go poprzedniemu właścicielowi.
Kto będzie podatnikiem podatku od środków transportowych za lata 2005-2009?

Podatnikiem podatku od środków transportowych za lata 2005-2009 był w przedstawionej sytuacji Pan B.
Podatek od środków transportowych regulują przepisy art. 8 i nast. ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - u.p.o.l. Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.o.l., obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych (przy czym jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu).
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że przeniesienie własności rzeczy (w tym środków transportu) w przypadku ich sprzedaży następuje na skutek zawarcia umowy sprzedaży. Nie jest warunkiem przeniesienia własności środka transportowego wyrejestrowanie środka transportu przez dotychczasowego właściciela, jak również zarejestrowanie go "na siebie" przez nowego właściciela (mimo, że właściciele mają obowiązek zawiadamiać starostów o nabyciu lub zbyciu pojazdów - zob. art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Potwierdzają to sądy administracyjne w swoim orzecznictwie. Tytułem przykładu wskazać można wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 marca 2003 r. (I SA/Łd 1700/01, niepubl.) czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 stycznia 2009 r. (I SA/Kr 939/07, LEX 491680). W pierwszym ze wskazanych orzeczeń czytamy, że "w razie nabycia samochodu ciężarowego już zarejestrowanego decydujące znaczenie dla zwolnienia z obowiązku podatkowego dotychczasowego właściciela i powstania tego obowiązku wobec nowego właściciela pojazdu ma akt zbycia, niezależnie od tego, czy pojazd został przerejestrowany na nowego właściciela".
A zatem w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążył w przedstawionej sytuacji na Panu A do końca miesiąca 2005 r., w którym nastąpiło przeniesienie własności środka transportu (zob. art. 9 ust. 3 u.p.o.l.). Od pierwszego dnia następnego miesiąca (zob. art. 9 ust. 4 u.p.o.l.) do końca miesiąca 2009 r., w którym samochód został powrotnie sprzedany Panu A obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciążył w przedstawionej sytuacji na Panu B.