Nie zostało bowiem określone w jaki sposób numery te muszą być przyporządkowane. Zatem, podatnicy zastanawiali się czy należy nadawać ww. numery narastająco przez cały okres prowadzenia działalności, czy też możliwe jest stosowanie tych samych numerów w jednym miesiącu/kwartale sprzedaży, jak również czy nadawanie numerów łamanych przez przyjęte symbole/liczby również jest działaniem prawidłowym. Po wprowadzeniu zmian wątpliwość ta zostaje zlikwidowana. Zostało jednoznacznie wskazane, że faktura powinna zawierać kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę. Przy czym, co do zasady, nie jest wskazane łączenie ze sobą elementów, które wzajemnie się wykluczają. Ważne jest, aby z zastosowanej metody wynikała chronologia, logiczna sekwencja i porządek prowadzonej dokumentacji.

Zobacz - „Zmiany w zasadach fakturowania w 2013 i 2014 roku”

Przykład

W przypadku gdy podatnik posiada wiele filii powinien numerację „łamać” przez określony skrót charakterystyczny dla oddziału, który wystawia fakturę VAT, np. 789/12/2012 – numer dla centrali; 789/12/2012/Gd – numer dla filii w Gdańsku.

Więcej na temat zmian w zasadach wystawiania faktur w 2013 r. (m.in. o tym jak prawidłowo określić datę sprzedaży i kwoty rabatów) znajdziesz w publikacji „Zmiany w zasadach fakturowania w 2013 i 2014 roku” [EBOOK PDF], autorzy: Karolina Gierszewska, Tomasz Krywan, Ewa Sokołowska-Strug, Rafał Styczyński, Paweł Tomasz Ziółkowski, Adam Bartosiewicz.

W publikacji tej przedstawiono zasady wystawiania faktur z uwzględnieniem przepisów obowiązujących zarówno od 1 stycznia 2013 r., jak i stycznia 2014 r. Zawiera ona szczegółowe omówienie zmian w przepisach, treść aktów prawnych regulujących zagadnienie dokumentowania operacji gospodarczych fakturami oraz praktyczne wyjaśnienia.

Więcej informacji >>>