Odpowiedź:

Jeśli spółka przekazała nieodpłatnie akcje byłemu pracownikowi, dla tego byłego pracownika otrzymane nieodpłatnie świadczenie stanowić będzie przychód z innych źródeł.
Spółka będzie zobowiązana do sporządzenia i przekazania tej osobie, oraz właściwemu organowi podatkowemu, informacji PIT-8C, w której wykaże podlegającą opodatkowaniu wartość świadczenia. Spółka ta nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek ani podatku w chwili przekazania akcji.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. – dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych (nabytych) przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie (nabycie) nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia (nabycia) tych akcji. Zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła (nabyła) te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.
Z opisu pytania można jednak wnosić, że przekazanie akcji pracownikom nie nastąpiło na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, zatem dochód podlega opodatkowaniu w momencie nabycia akcji przez nagrodzone nimi osoby, przy czym w sytuacji opisanej w pytaniu nabycie akcji, z czy wiąże się prawo do czerpania z nich korzyści, następuje z chwilą „uwolnienia” akcji, tj. z chwilą umożliwienia swobodnego nimi dysponowania.
Ponieważ na mocy art. 12 ust. 4 u.p.d.o.f., za pracownika w rozumieniu u.p.d.o.f. uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy, nie uważa się za pracowników w rozumieniu u.p.d.o.f. byłych pracowników.
Oznacza to, że nieodpłatne przekazanie akcji byłym pracownikom stanowi dla tych byłych pracowników przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f.
Nie jest bowiem ani przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 12 u.p.d.o.f., ani przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 u.p.d.o.f.
Przepis art. 42a u.p.d.o.f. stanowi, co do zasady, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Jeśli więc spółka przekazała akcje nieodpłatnie byłemu pracownikowi, co do zasady, będzie zobowiązana do sporządzenia i przekazania tej osobie, oraz właściwemu organowi podatkowemu, informacji PIT-8C, w której wykaże podlegającą opodatkowaniu wartość świadczenia.
Spółka ta nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek, ani podatku w chwili przekazania akcji.

Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 25.03.2016 r.