Pytanie

Jak należy rozumieć przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wywóz towarów przy "użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy" o którym mowa w art. 42 ust. 4 u.p.t.u.?
Czy musi być to środek transportowy stanowiący własność nabywcy, czy też może to być samochód np pożyczony od brata?
Na nasze pytanie telefoniczne KIP odpowiedział, że w przypadku WDT słowo "własny" jest użyte jako przeciwieństwo wywozu przy pomocy firmy spedycyjnej i samochód, którym towary są wywożone do innego kraju unijnego nie musi stanowić własności nabywcy.

Odpowiedź

Pod pojęciem własnego środka transportu podatnika lub nabywcy mieści się także środek transportu oddany we władanie podatnika lub nabywcy. W takim przypadku wywozu dokonuje podatnik lub nabywca bez zlecenia przewozu obcemu przewoźnikowi (spedytorowi).

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 proc., m.in. pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Na podstawie art. 42 ust. 3 pkt 1 u.p.t.u. jednym z takich dowodów potwierdzających dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju są dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi).

Z kolei art. 42 ust. 4 u.p.t.u. wskazuje jakie dokumenty, w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, oprócz kopii faktury i specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, powinien posiadać podatnik.

Porównanie art. 42 ust. 3 i 4 u.p.t.u. wskazuje, że ustawodawca jako przeciwieństwo dostawy dokonanej przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy wyróżnia przewóz towarów zlecony przewoźnikowi (spedytorowi).

Jeśli podatnik dokonujący dostawy towaru lub jego nabywca, pożyczy środek transportu np. od brata, będzie wówczas posiadał prawo do władania takim środkiem transportu, a więc dostawa nastąpi przy użyciu jego własnego środka transportu w rozumieniu art. 42 ust. 4 u.p.t.u. Nie będzie to bowiem przewóz zlecony przewoźnikowi (spedytorowi).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)