Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Zawarto z pracownikiem umowy o pracę na czas określony: od dnia 16 kwietnia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. i następną od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 marca 2016 r. W umowie o pracę umieszczono zapis, iż strony umowy przewidują możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę za 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia bez podawania artykułu z kodeksu pracy. W informacji o warunkach zatrudnienia również podano zapis, że każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za 2 tygodniowym wypowiedzeniem bez podawania artykułu z kodeksu pracy.

Czy po 22 lutego 2016 r. pracodawca będzie zmuszony dokonać jakichś zmian?

Najprawdopodobniej z osobą tą zostanie zawarta umowa o pracę od dnia 1 kwietnia 2016 r.

Czy można zawrzeć z tą osobą jeszcze jedną umowę o pracę na czas określony?

Czy przy zawieraniu już nowej umowy o pracę od dnia 1 kwietnia 2016 r. w informacji o długości okresu wypowiedzenia należy uwzględniać okres zatrudnienia od dnia 16 kwietnia 2014 r. do dnia 31 marca 2016 roku?

Odpowiedź:

Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie zmian, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220) nie będzie uwzględniało się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a więc przed 22 lutym 2016 r.

Natomiast ustalając okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej od 1 kwietnia 2016 r. pracodawca będzie musiał uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia pracownika w danym zakładzie pracy, a więc również okresy zatrudnienia przypadające przed wprowadzeniem zmian przepisów.

Uzasadnienie:

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe zasady zawierania i wypowiadania umów na czas określony. Po wprowadzeniu zmian okresy wypowiedzenia umowy na czas określony zostaną uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będą wynosiły:

– 2 tygodnie – jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc – jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

– 3 miesiące – jeśli pracownik będzie zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Oznacza to, że po zmianie przepisów do umów na czas określony będą miały zastosowanie okresy wypowiedzenia obecnie obowiązujące przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony. Wypowiadając już momencie obowiązywania nowych przepisów umowę na czas określony zawartą jeszcze przed wprowadzeniem nowelizacji na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której przewidziano możliwość  rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, będzie stosowało się okresy wypowiedzenia, o których mowa w przepisach art. 36 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r., nadanym przepisami ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 czerwca 2015 r. – art. 14 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220) – dalej u.z.k.p. Co jednak istotne przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie zmian, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, nie będzie uwzględniało się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a więc przed 22 lutym 2016 r.(art. 16 u.z.k.p.). Oznacza to, że gdyby pracodawca po zmianie przepisów wypowiedział umowę o pracę na czas określony zawartą od 1 stycznia 2015 r. do 31 marca 2016 r., w której przewidziano 2-tygodniowy okres wypowiedzenia pomimo wprowadzenia zmian okres wypowiedzenia nie ulegnie zmianie. Jak bowiem wynika z przepisów art. 16 u.z.k.p. przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia będzie uwzględniało się tylko okres zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a w przypadku wskazanym w pytaniu okres ten będzie krótszy niż 6 miesięcy. W przypadku drugiej umów na czas określony, która po wejściu w życie nowych przepisów będzie trwała jeden miesiąc i kilka dni nie zmienią się zatem postanowienia umowy o pracę dotyczące okresu wypowiedzenia.

Po wprowadzeniu zmian w przepisach Kodeku pracy okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych miedzy tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy, a łączna liczba umów na czas określony nie będzie mogła przekroczyć 3. Na podstawie przepisów art. 14 ust. 4 u.z.k.p. wprowadzającej zmiany do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy będzie stosowało  się art. 25[1] k.p. w brzmieniu nadanym u.z.k.p., jednakże:

– do okresu zatrudnienia, będzie wliczany okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy,

– trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony będzie uważana za pierwszą umowę w rozumieniu przepisów art. 25[1] k.p. w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r albo za drugą umowę, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 25[1] k.p. w dotychczasowym brzmieniu.

Jeśli z pracownikiem z który zawarto już dwie umowy na czas określony (od 16 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r.  i od 1 stycznia 2015 r. do 31 marca 2016 r.) zostanie od 1 kwietnia 2016 r., a więc już w momencie  obowiązywania nowych przepisów zawarta kolejna umowa o pracę na czas określony będzie ona traktowana jak trzecia umowa na czas określony.

Łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony liczony od 22 lutego 2016 r. nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy, co oznacza, że trzecia umowa na czas określony będzie mogła zostać zawarta maksymalnie do 21 listopada 2018 r.

Zawierając umowę na czas określony w momencie obowiązywania nowych przepisów nie będzie konieczne wpisanie w treści umowy o pracę klauzuli o dwutygodniowym, miesięcznym i trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia.

W przypadku umów o pracę na czas określony zawieranych począwszy od dnia 22 lutego 2016 r. przy ustaleniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uwzględnieniu będą podlegały wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, a więc także okresy zatrudnienia przypadające przed wprowadzeniem zmian. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 16 października 2015 r. Jak czytamy w uzasadnieniu "(...) Zdaniem Departamentu Prawa Pracy w przypadku umów o pracę na czas określony zawieranych począwszy od dnia 22 lutego 2016 r. uwzględnieniu będą podlegały wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, także okresy zatrudnienia przypadające przed zmianami. (…) Inna jest bowiem sytuacja pracodawcy, który stosując się do obowiązujących przepisów art. 33 Kodeksu pracy, wypowiada umowę o pracę na czas określony pracownikowi zatrudnionemu przed zmianą przepisów, a inna pracodawcy, który zatrudnia pracownika na podstawie takiej umowy już po zmianie przepisów ze świadomością, że przy wypowiadaniu tej umowy stosowany będzie art. 36 Kodeksu pracy. (...)".

Powyższe oznacza, że ustalając okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej od 1 kwietnia 2016 r. pracodawca będzie musiał uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia pracownika w danym zakładzie pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu będzie to okres od 16 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2016 r.

Barbara Tomaszewska,

autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 12.02.2016 r.