Poprawka do MSR 27, którą IASB opublikowała 2 grudnia stanowi tzw. poprawkę o ograniczonym zakresie. Została ona wydana jako dokument ED/2013/10 Metoda praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych. Zgodnie ze swoim tytułem poprawka ta proponuje na zezwolenie stosowania metody praw własności w jednostkowym sprawozdania finansowym (wyłącznie spółki dominującej) do ujęcia inwestycji w jednostkach zależnych, stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach.

Aktualnie, inwestycje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych oraz wspólnych przedsięwzięciach podlegają dla potrzeb jednostkowego sprawozdania finansowego wycenie w wysokości kosztu lub zgodnie z MSSF 9.

Warto podkreślić, że metoda praw własności była jedną z możliwych opcji wyceny wskazywanych w MSR 27 do 2003 r., kiedy została usunięta z tego standardu. IASB uznała wówczas, że informacja uzyskiwana dzięki zastosowaniu metody praw własności jest i tak odzwierciedlona w sprawozdaniu finansowym i nie ma potrzeby jej powielania w sprawozdaniu jednostkowym.

Respondenci agendy konsultacyjnej IASB w 2011 r. zwrócili jednak uwagę, że regulacje prawne w niektórych krajach wymagają od spółek notowanych na publicznych rynkach sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych na podstawie krajowych regulacji rachunkowości, które zazwyczaj wymagają zastosowania metody praw własności. Tym samym często występuje sytuacja, kiedy jednostkowe sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSSF różnią się od sporządzonych zgodnie z krajowymi rozwiązaniami, tylko z uwagi na stosowanie, bądź nie, metody praw własności.

Zdaniem IASB proponowana zmiana powinna zatem zmniejszyć koszty ponoszone przez jednostki w celu zapewnienia zgodności z obecnie obowiązującymi regulacjami, a jednocześnie będzie zapewniać informacje pozwalające na ocenę aktywów netto inwestora oraz jego wyniki finansowe.

Z uwagi na istotność proponowanych zmian, z perspektywy części krajów członkowskich, w przypadku których zmiany te mają doprowadzić do zmniejszenia obciążeń części jednostek, termin zgłaszania uwag i komentarzy został skrócony do 60 dni i upływa 4 lutego 2014 r.