Dane przedsiębiorców będą w każdej bazie

Do rejestru, nad którego stworzeniem pracuje Ministerstwo Finansów, trafiać mają dane osób zalegających z zapłatą m.in. podatków, należności celnych, grzywien, opłat oraz należności z tytułu przychodów z prywatyzacji. Rejestr ma być jawny, a dłużnika będzie można sprawdzić przez internet.

Zobacz: Resort finansów chce upublicznić dane dłużników podatkowych >>

Pomysł resortu finansów skrytykował GIODO, zauważył, że uchwalenie nowych przepisów sprawi, że do sieci trafią dane ogromnej liczby przedsiębiorców, a nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią przed ich rozpowszechnianiem w internecie.

"Informacja o umieszczeniu przedsiębiorcy w rejestrze - mimo najszczerszych chęci i najlepszych procedur po stronie Ministerstwa Finansów - będzie klonowana do innych istniejących na rynku baz informacji, takich jak informatory prawno-gospodarcze, czy bazy typu "KtoKogo"." - podkreśla GIODO w opinii do projektu noweli o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jak zauważa inspektor, informacje o dłużnikach zindeksują również roboty wyszukiwarek internetowych. Aby temu zapobiec, konieczne jest uwzględnienie tej kwestii w treści ustawy, ponieważ w innym wypadku ograniczenie będzie łamało prawo do pozyskiwania jawnej formalnie informacji.

Na zmianach skorzystają tabloidy

Z rejestru, według GIODO, masowo korzystać będą gazety, w tym także te, które nie słyną z rzetelności. Informacja o tym, że przedsiębiorca figuruje jako dłużnik, nie jest szczególnie korzystna dla jego interesów, a usunięcie z internetu artykułu jest praktycznie niemożliwe

Zobacz: Rejestr dłużników publicznych zagrozi prywatności? >>

Sprawy o zniesławienie toczą się w takich przypadkach latami - zauważa inspektor, przywołując przykład hiszpańskiej firmy, która od kilkunastu lat procesuje się z tabloidem o usunięcie informacji o wszczętym przeciwko niej postępowaniu egzekucyjnym.

Propozycje MF naruszają Konstytucję

Podobnie jak resort sprawiedliwości, GIODO zauważa również, że propozycje MF łamią Konstytucje, zezwalając na określenie w rozporządzeniu katalogu należności podlegających wpisowi do rejestru.

Za godzące w gwarantowane w ustawie zasadniczej prawo do sądu inspektor uważa także przepisy, które pozwolą na wpis do rejestru dłużnika, który zaskarżył tytuł stanowiący podstawę wpisu.

Zobacz: MS: rejestr dłużników podatkowych obejmie zbyt wiele osób >>