Społeczny cel niektórych z tych przedsięwzięć, nie wyłącza możliwości traktowania podmiotów je realizujących za podatników podatku od towarów i usług. Jednak zgodnie z odpowiedzią resortu finansów na interpelację poselską nr 8895, ich organizatorzy mogą korzystać z przewidzianych w przepisach zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl art. 113 ustawy o VAT, podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł, mogą skorzystać (z pewnymi wyłączeniami) ze zwolnienia
podmiotowego.

Podatnicy organizujący festyny są także uprawnieni do zwolnienia w związku z osiągnięciem obrotów nieprzekraczających limitów określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - 40 tys. dla podatników kontynuujących działalność oraz 20 tys. dla rozpoczynających działalność.

Zwolnienie to nie obejmuje jednak sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.

Kasy fiskalnej nie muszą także prowadzić rolnicy ryczałtowi dokonujący dostaw z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze.