Leasingodawcy odczuwają wzrost popytu na auta z kratką – wielu przedsiębiorców decyduje się na wymianę floty samochodowej, nawet jeśli stan aut nie wskazuje jeszcze na tę konieczność. - Od początku roku udział aut „z kratką” we wszystkich sfinansowanych przez nas samochodach osobowych wyniósł blisko 27%. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to zaledwie 10%. Aby dodatkowo zachęcić klientów do wyboru naszej oferty od 15 października wprowadzamy specjalną promocję na auta „z kratką”. Każdy klient biorący u nas w leasing taki samochód otrzyma kartę paliwową za 50 groszy, dzięki której będzie mógł wygodnie i bezgotówkowo tankować paliwo na ponad 1700 stacjach Orlen i Bliska. Dodatkowo nasi nowi klienci otrzymają 300 zł na zakup paliwa – mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w BZ WBK Leasing za marketing oraz rozwój oferty produktowej.

Już od kilku miesięcy sprzedaż samochodów osobowych w Polsce rośnie: zgodnie z danymi SAMARU, we wrześniu br. wzrost wyniósł ponad 23% w porównaniu do poprzedniego miesiąca br. i ponad 12% w stosunku do analogicznego okresu w 2009 r. Aż 50% samochodów nabytych przez przedsiębiorców to samochody z homologacją ciężarową.

W lutym 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok ws. Magoora, w praktyce oznaczający możliwość odliczania VAT od zakupu, leasingu i paliwa do aut „z kratką” de facto dla wszystkich przedsiębiorców używających tego typu aut dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. W listopadzie 2009 r. Ministerstwo Finansów potwierdziło w swojej interpretacji wyrok ETS, nie wycofało się jednak z zapowiadanych przez siebie zmian, czyli z likwidacji możliwości odliczania VAT od zakupu, leasingu i paliwa do samochodów „z kratką”. Decyzja ta wymagała jednak zezwolenia Komisji Europejskiej, które zostało wydane w czerwcu 2010 r. i wejdzie w życie od stycznia 2011 r.