Dzieciom kilku pracowników finansujemy naukę. Czy wartość tego świadczenia powinniśmy opodatkować i odprowadzić składki ZUS jako element wynagrodzenia dla pracownika?
Czy też wystarczy je ująć w kosztach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i nie traktować jako element wynagrodzenia pracownika?

Dofinansowanie, otrzymane przez pracownika na naukę jego dziecka, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - pracodawca ma obowiązek pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Świadczenie takie stanowi również podstawę wymiaru do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, chyba że zostało sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wtedy nie podlega składkom ZUS.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Otrzymanie przez pracownika dofinansowania do opłat za naukę dziecka jest zatem świadczeniem pieniężnym powodującym powstanie u tego konkretnego pracownika przychodu ze stosunku pracy. Jednocześnie, świadczenie to (jako że nie jest świadczeniem rzeczowym) nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 u.p.d.o.f.

Odnośnie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, to podstawę ich wymiaru stanowi przychód osiągnięty z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy - art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tutaj jednakże może mieć zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.). Otóż, zgodnie z niniejszymi wytycznymi, podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Natomiast w sytuacji gdy dopłaty do nauki zostały sfinansowane ze środków działalności bieżącej pracodawcy, wówczas cała kwota dofinansowania podlega objęciu składkami ZUS.