Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 4067/12 zajął stanowisko w sprawie wprowadzenia fakultatywności opłaty targowej.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z póżn. zm.) opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Wszystkie podmioty dokonujące sprzedaży w miejscach innych niż budynki, niezależnie od asortymentu który sprzedają są objęte opłatą targową.

Rady poszczególnych gmin mają prawo do różnicowania wysokości stawek opłaty targowej oraz wprowadzania zwolnień przedmiotowych.

Wprowadzenie fakultatywności opłaty mogłoby stanowić podstawę do rezygnacji z prawa wprowadzania opłaty targowej - wyjaśnił Minister Finansów. Zwrócił uwagę, że nie byłoby to rozwiązanie korzystne dla gmin, gdyż może spowodować uszczuplenie budżetów gmin. Kupcy w takiej sytuacji wybiorą gminy, które zdecydowały się zrezygnować z wprowadzenia opłaty targowej.