Prawie 180 tysięcy członków 32 organizacji zawodowych z 25 krajów Europy (z czego 22 państwa są członkami UE), wyznaczyło priorytetowe z punktu widzenia doradców podatkowych i ich klientów, kwestie związane z prawem podatkowym krajowym i unijnym, a także z funkcjonowaniem zawodu doradcy podatkowego.

W dokumencie zapisano, że przepisy podatkowe muszą być regulowane jasnymi i zrozumiałymi aktami prawnymi. Wynika to z potrzeby zapewnienia podatnikom pewności prawnej przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a w szczególności przy w zarządzaniu aktywami długoterminowymi. Z kolei doradcy podatkowi potrzebują stabilności w celu ochrony interesów i bezpieczeństwa swoich klientów. Konieczne jest też wyraźne zdefiniowanie i likwidacja rozbieżnych interpretacji podstawowych pojęć z zakresu prawa podatkowego, aby jasne było co jest legalne, a co nie, przy jednoczesnym zapewnieniu elastyczności systemów podatkowych. Zauważono, że wiele trudności w opodatkowaniu działalności transgranicznej wynika z różnego rozumienia pojęć prawnych i innej klasyfikacji umów, co wynika m.in. z różnych tradycji prawnych. Należy dążyć do ograniczenia tego typu barier i znalezienia wspólnego uzgodnienia definicji.

Przejrzystość opodatkowania musi iść w parze ze sprawiedliwym systemem podatkowym oraz prawem podatnika do poufności, respektowanym przez administrację podatkową, co pozwoli zminimalizować nadużycia i oszustwa. Konieczne jest takie funkcjonowanie kanałów i środków informatycznych służących komunikacji pomiędzy podatnikami i administracją podatkową, aby zapobiec wyciekom danych i informacji.

Sygnatariusze dokumentu podkreślili doniosłość praw podatników, należących katalogu podstawowych praw człowieka i obywatela, a ich respektowanie przez państwo uznali za warunek wzajemnego zaufania podatników, doradców podatkowych i organów podatkowych. W dokumencie zaakcentowano rolę doradców podatkowych w zapewnieniu właściwych wpływów do budżetów państw. Poruszono także kwestię potrzeby rozwiązania problemu podwójnego opodatkowania jako sprzecznego z ideą jednolitego rynku, ujednolicenia podatku VAT oraz wspierania konkurencyjności w obrębie UE.

Oryginalny tekst dokumentu jest dostępny na stronie CFE.

Zobacz też:

Korzystaj z własnej biblioteki podatkowej >>

  Program Lex Biblioteka Podatkowa można zamówić w księgarni internetowej Profinfo >>