Krajowa Rada Doradców Podatkowych postuluje rozszerzenie kompetencji doradców o sprawy karne skarbowe, ubezpieczenia społeczne i postępowania przed sądami rejestrowymi.

Zmiany w dostępie do zawodu

Zdaniem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, proces nadawania uprawnień doradcom musi być zmieniony. Radzie zależy na rozszerzeniu kompetencji doradców, co siłą rzeczy będzie wiązało się z obowiązkiem posiadania wiedzy w jeszcze szerszym zakresie, zwłaszcza z prawa karnego. Dodatkowo, zmienić ma się także charakter egzaminu. Prof. Mariański zwraca uwagę, że powinien być bardziej twórczy, a mniej odtwórczy. Bardziej będzie chodziło o umiejętność interpretowania przepisów i ich rozumienie, niż recytowanie ustawy z pamięci. Nowością ma być utajnienie pytań. KRDP chce także, aby pytania z części ustnej egzaminu nie były wcześniej publikowane.

Komentarz: Trudniej będzie zostać doradcą podatkowym niż sędzią SN >>

 

 

 

Dłuższa praktyka zawodowa

- Chcemy zaproponować wydłużenie praktyki zawodowej. Będzie to dwuletnia aplikacja i dopiero po tej praktyce egzamin końcowy. Dodatkowo, proponujemy, aby doradca podatkowy był absolwentem kierunków prawniczych i ekonomicznych – podkreśla Mariański.

Doradcami będą mogli być absolwenci prawa, administracji i specjalnych kierunków np. doradztwa podatkowego, podatków i rachunkowości. Do kierunków ekonomicznych zaliczać się będzie np. zarządzanie. Zdaniem prof. Mariańskiego takie zawężenie zakresu kompetencji jest niezbędne.

Zobacz także:
Prof. Mariański: Uchylanie się od opodatkowania to przestępstwo i musi być karane >>
Duże zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego >>