POLECAMY


Kasy fiskalne. Komentarz [EBOOK PDF]
Adam Bartosiewicz 


Z dniem 1 maja 2011 r. w zakresie zwolnień od obowiązku ewidencjonowaniaw kasach rejestrujących zaszły duże zmiany. Wówczas to ostatecznieprzestały obowiązywać zwolnienia od używania kas rejestrujących dlawielu grup podmiotów, m.in. dla:
•    prawników,
•    lekarzy,
•    księgowych,
•    tłumaczy i wielu innych.


Konieczność używania kas rejestrujących została nałożona na wielu podatników, którzy dotychczas kasami fiskalnymi przejmować się nie musieli. W praktyce jest to źródłem licznych pytań i wątpliwości.
Niniejsza publikacja wychodzi tym problemom naprzeciw.

W części I omówiono szczegółowo nowe regulacje dotyczące zwolnień z obowiązku używania kas rejestrujących.

W II części znajdują się odpowiedzi na konkretne pytania podatników, dotyczące zarówno obowiązku używania kas rejestrujących od 1 maja 2011 r., możliwości zastosowania innych zwolnień od kas niż dotychczasowe, jak również aspektów technicznych i organizacyjnych związanych z wprowadzeniem kas do działalności.

Ostatnia III część książki zawiera wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące nowych przepisów związanych z wprowadzeniem kas.

Przykładowe pytanie z eBooka o kasach fiskalnych:


Zwolnienia od kas rejestrujących w kancelarii radcy prawnego

                W związku z wprowadzeniem od przyszłego roku obowiązku kas rejestracyjnych dla prawników zwracam się z zapytaniem, czy jeśli kancelaria prawna świadczy usługi prawne dla firm i płatność za usługę firmy dokonują przelewem na podstawie faktur VAT a świadczenie porad prawnych dla osób fizycznych które płacą gotówką jest sporadyczne, czy kancelaria musi zakupić kasę fiskalną? Czy ewentualnie osoby fizyczne mogą także przekazywać zapłatę za fakturę przelewami, czy w tej sytuacji musimy kupić kasę?

                Przy świadczeniach dla osób prawnych nie ma kas fiskalnych. Nie jest to bowiem sprzedaż, która podlegałaby ujęciu w kasie rejestrującej.
                Jeśli będzie sprzedaż na rzecz osób fizycznych, to wtedy pojawia się obowiązek stosowania kas. W związku z tym, że te świadczenia są sporadyczne mogą znaleźć zastosowanie zwolnienia od stosowania kas rejestrujących.
                Po pierwsze podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności jest zwolniona od obowiązku ewidencjonowania w kasie do wysokości 40.000 zł. Prawnicy nie są z tego zwolnienia wyłączeni.
                Po drugie – sprzedaż na rzecz osób fizycznych (nawet przy przekroczeniu limitu 40.000 zł) może być zwolniona od obowiązku ewidencjonowania jej w kasie rejestrującej, jeśli każda sprzedaż jest fakturowana, odbiorców usług (osób fizycznych nieprowadzących działalności) w roku jest nie więcej niż 20 osób, zaś liczba świadczonych usług (w roku) nie przekracza 50.
                Po trzecie wreszcie – zwolniona od obowiązku ewidencjonowania jest sprzedaż, za którą płatność następuje w formie bezgotówkowej (na rachunek), zaś z dokumentów i ewidencji wynika, której sprzedaży zapłata dotyczyła.

Podstawa prawna
art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)
§3 ust. 1 pkt 2, ust. 6, §2 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 34 i 37 załącznika do rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930)


VAT. Komentarz. Zmiany aktualne na 1 czerwca 2011 [E-BOOK PDF]
Adam Bartosiewicz


Niniejsza publikacja jest komentarzem do zmian wprowadzonych przez ustawę nowelizującą  z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach
(Dz. U. Nr 64, poz. 332).

Z jednej strony zawiera ona pominięte w dotychczasowych nowelizacjach regulacje, pierwotnie planowane do wprowadzenia w życie w styczniu 2011 r. Z drugiej strony – usuwa (czy też ma usuwać) pewne wadliwości pospiesznie uchwalanych wcześniejszych nowelizacji.


Zmiany VAT z 1 kwietnia 2011 roku dotyczą między innymi:
- definicji podatnika VAT
- powstawania obowiązku podatkowego
- nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatnego świadczenia usług
- nowych ulg i zwolnień
- nowych faktur bez prawa odliczania VAT
- podstawy opodatkowania
- importu towarów
- zmian w stawkach preferencyjnych

Te informacje znajdą Państwo w naszym dodatku specjalnym! Stanowi on uzupełnienie najnowszego, piątego już wydania VAT. Komentarz 2011, który ukazał się w lutym 2011 r.


Autor:

Adam Bartosiewicz - doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki relacji do prawa unijnego oraz prawie karnym skarbowym. Autor i współautor kilkuset prac  m.in. „Komentarz. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”, „VAT 2011. 1556 interpretacji i wyjaśnień”, „VAT, Komentarz 2011”.




Więcej informacji o eBookach znajdą Państwo na profinfo.pl