Pytanie

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą chciałby rozpocząć wystawianie faktur w obrocie polskim w euro.

Co musi wyegzekwować od kontrahenta?

Czy zarówno on, jak i kontrahent muszą mieć inne konta bankowe?

Czy należy podpisać z kontrahentem umowę w tym zakresie?

Odpowiedź

Aby rozliczać się w euro (i wystawiać faktury w euro) polscy przedsiębiorcy nie muszą spełniać żadnych szczególnych warunków, w tym dokumentów. Nie muszą również posiadać dodatkowych rachunków bankowych. Jedynym wymogiem jest, aby strony ustaliły między sobą, że określona transakcja (czy transakcje) zostanie wyrażona i rozliczona w walucie obcej (np. euro).

Uzasadnienie

W przeszłości istniał przepis ograniczający zawieranie umów oraz dokonywanie innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować dokonywanie w kraju rozliczeń w walutach obcych, a także dokonywanie w kraju takich rozliczeń między rezydentami będącymi przedsiębiorcami. Przepisem tym był art. 9 pkt 15 ustawy z 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe. Przepis ten został jednak 24 stycznia 2009 r. uchylony, a w konsekwencji obecnie nie istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o rozliczenia w walutach obcych między polskimi przedsiębiorcami. W szczególności nie ma przeszkód, aby polscy przedsiębiorcy między sobą wyrażali swoje rozliczenia w walutach obcych (np. w euro) i wystawiali w związku z tym faktury w walutach obcych (np. w euro). W tym celu nie jest konieczne spełnianie żadnych dodatkowych warunków, w szczególności nie jest konieczne uzyskiwanie jakichś szczególnych dokumentów (w tym dokumentów od kontrahentów) czy posiadanie dodatkowego rachunku bankowego w walucie obcej. Jedynym wymogiem jest, aby strony ustaliły między sobą, że określona transakcja (czy transakcje) zostanie wyrażona i rozliczona w walucie obcej (np. euro).

Na marginesie przypomnieć należy, że VAT musi być wykazywany na fakturach w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze (zob. art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). W konsekwencji nawet wystawiając polskim kontrahentom faktury w euro na fakturach tych kwoty podatku muszą być wykazywane w złotówkach.

W celu wystawiania kontrahentowi faktur w euro nie trzeba sporządzać odrębnej umowy. Wystarczające jest, że ceny w euro wynikają z oferty zaakceptowanej przez kontrahenta czy z zawartych z nim umów dotyczących czynności, za które zapłata ma być dokonywana w euro (np. z umów sprzedaży czy z umów o świadczenie usług).