Wynika to z uchwalonej w zeszłym tygodniu przez Sejm ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Obowiązek przekazywania informacji

Wskazano w niej m.in. nową kategorię tzw. instytucji obowiązanych. Chodzi przede wszystkim o podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie:
- wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi (w szczególności kryptowalutami) i prawnymi środkami płatniczymi oraz pomiędzy poszczególnymi walutami wirtualnymi,
- pośrednictwa w wymianie walutami wirtualnymi,
- prowadzenia rachunków dla klientów tzw. „hot wallets"/„online wallets".

Po wejściu w życie nowych przepisów podmioty te będą mieć obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa finansowego przy obrocie walutami wirtualnymi oraz powiadamiania GIIF o okolicznościach, które sugerują podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Jak wynika z ustawy, do GIIF będą też zgłaszane podejrzenia, że określona transakcja lub wartości majątkowe mogą mieć związek z przestępstwami.

Definicja waluty wirtualnej

Ustawa wprowadza również definicję waluty wirtualnej. Pojęcie to ma obejmować także  kryptowaluty. Definicja ta bazuje w dużym stopniu na definicji użytej w projekcie zmian dyrektywy (UE) 2015/849.

Ustawą zajmie się teraz Senat.
 

Przestępstwa karuzelowe i inne oszustwa w, Irena OżógPrzestępstwa karuzelowe i inne oszustwa w VAT >>