Odpowiedź:

Jeśli polska firma – podatnik VAT – otrzyma zaliczkę na usługę szkoleniową od kontrahenta UE, winna wystawić fakturę zaliczkową, wykazać ją w ewidencji VAT, a także w deklaracji VAT-7 i w informacji podsumowującej VAT UE.

Ponieważ znana jest kwota zaliczki, nabywca przyszłej usługi oraz rodzaj usługi, której zaliczka dotyczy, dla powstania obowiązku podatkowego nie ma znaczenia, czy zaliczka dotyczy konkretnego szkolenia, czy też przyszłych szkoleń.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 109 ust. 3a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u. – podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u., stosuje się odpowiednio przepisy art. 19a ust. 1-3 i 8 u.p.t.u.

Oznacza to, że w przypadku świadczenia usług szkoleniowych dla kontrahenta z UE, dla których miejscem świadczenia na podstawie art. 28b u.p.t.u. nie jest terytorium kraju (tzw. eksport usług), stosuje się odpowiednio art. 19a ust. 8 u.p.t.u.

Zatem, jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Skoro znana jest kwota zaliczki, nabywca przyszłej usługi oraz rodzaj usługi, której zaliczka dotyczy, dla powstania obowiązku podatkowego nie ma znaczenia, czy zaliczka dotyczy konkretnego szkolenia, czy też przyszłych szkoleń. Jej otrzymanie rodzi obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Na mocy art. 106a pkt 2 lit. a u.p.t.u. zasady wystawiania faktur stosuje się też do świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika.

Stosownie zaś do regulacji art. 106b ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi (w tym przed wykonaniem eksportu usług), z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 u.p.t.u. Wyjątek ten nie dotyczy jednak usług szkoleniowych.

Jeśli więc polska firma – podatnik VAT – otrzyma zaliczkę na usługę szkoleniową od kontrahenta UE, winna wystawić fakturę zaliczkową, wykazać ją w ewidencji VAT, a także w deklaracji VAT-7 i w informacji podsumowującej VAT UE.

Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 16.05.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów