Czy zakup biletów wstępu do siłowni lub na basen osoba niepełnosprawna może uznać za wydatki na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne?
Co do zasady, nie będzie można odliczyć wydatków za zakup biletów (karnetów) na siłownię oraz na basen w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Byłoby to ewentualnie możliwe, gdyby na siłowni lub basenie odbywały się zabiegi rehabilitacyjne.
Regulacje prawne dotyczące ulgi rehabilitacyjnej zawarte są w przepisach art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Zgodnie z powołanymi przepisami, od podstawy opodatkowania osoba uprawniona odliczyć może wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Osobą uprawnioną jest osoba niepełnosprawna lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W sytuacji opisanej w pytaniu wydatki poniesione zostały przez osobę uprawnioną.
Pozostaje rozstrzygnąć, czy przedmiotowe wydatki można uznać za "wydatki na cele rehabilitacyjne", względnie za "wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych".

Lista tych wydatków określona jest w art. 26 ust. 7a u.p.d.o.f. Nie wymienia się tam wprost tego rodzaju wydatków (za korzystanie z siłowni oraz basenu). Stanowi się m.in. o "odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne". Jeśli na siłowni, bądź na basenie miałyby miejsce jakieś specjalistyczne ćwiczenia, za które byłaby odpłatność, to wówczas można by zastanawiać się nad prawem do ulgi podatkowej.
W sytuacji opisanej w pytaniu korzystanie z basenu i siłowni zapewne służy rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Nie jest to jednak rodzaj wydatku, jaki został określony w przepisach u.p.d.o.f. jako uprawniający do przedmiotowej ulgi.
W związku z tym - co do zasady, nie będzie można odliczyć wydatków za zakup biletów (karnetów) na siłownię oraz na basen w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Byłoby to ewentualnie możliwe, gdyby na siłowni lub basenie odbywały się zabiegi rehabilitacyjne.