Dwie osoby (nie małżonkowie) kupiły na współwłasność samochód tzw. "Camper". Jedna prowadzi działalność gospodarczą i wprowadzi ten samochód do swoich środków trwałych, druga natomiast nie prowadzi działalności gospodarczej.
Jak rozliczyć przychód w przypadku, gdy znajdzie się chętny na wypożyczenie samochodu?
Czy wynajmujący musi podpisać dwie umowy wynajmu - jedną z osoba prowadzącą działalność gospodarczą a drugą z osobą "prywatną"?

W przypadku usługi wypożyczenia samochodu będącego współwłasnością, przychodem z wypożyczenia będzie tylko proporcjonalna część, wynikająca z posiadanego udziału we własności samochodu. Moim zdaniem wynajmujący musi podpisać umowę wynajmu z obydwoma współwłaścicielami.
Z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., wynika, że rzeczy stanowiące współwłasność podatnika mogą stanowić środki trwałe. (art. 22a u.p.d.o.f.)
Zgodnie z art. 22g ust. 11 u.p.d.o.f., w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.
Taka sama zasada znajduje zastosowanie w przypadku uzyskiwania przychodu ze składnika majątku stanowiącego współwłasność. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. przychody z ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W związku z tym przychód uzyskany z wypożyczenia samochodu będącego współwłasnością będzie przychodem z działalności gospodarczej w takiej wysokości, jaka wynika z udziału osoby prowadzącej działalności we współwłasności samochodu.
Jeśli chodzi o podpisanie umowy wypożyczenia to moim zdaniem znajdzie tu zastosowanie art. 199 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), który mówi, że do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Wypożyczenie samochodu będącego rzeczą wspólną, moim zdaniem, stanowi przekroczenie zwykłego zarządu, więc wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.