Odpowiedź:

Moim zdaniem, wynajem samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej jest przeszkodą w zawieszeniu tej działalności. Czynsz z tytułu takiego najmu jest bowiem przychodem z tej działalności.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisami art. 14a ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) – dalej u.s.d.g., w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Przede wszystkim jednak w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14a ust. 3 u.s.d.g.).

Jeśli chodzi o przychody z najmu, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą - art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

A zatem, najem składników majątku związanych z prowadzona działalnością gospodarczą spowoduje, że przychody z tego najmu zawsze będą traktowane jako przychody z działalności gospodarczej. Nie jest to uzależnione od jakiejkolwiek aktywności podatnika. Jak stwierdził jeden z organów podatkowych: „(…) dla celów podatkowych przychody z najmu mogą być traktowane, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako przychody z odrębnego źródła przychodów tzw. najmu prywatnego. Co do zasady, możliwość dokonania wyboru w ww. zakresie, a co za tym idzie i sposobu rozliczenia przychodów z najmu oraz kosztów uzyskania tych przychodów, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem. Jednakże wybór ten – w związku z treścią cyt. wyżej przepisów - jest ograniczony istnieniem związku pomiędzy wynajmowanym składnikiem majątkowym a prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jeżeli bowiem wynajmowany składnik majątku związany jest z tą działalnością, przychód z jego wynajmu stanowi zawsze przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie zauważyć należy, że obowiązek zaliczenia przychodów z najmu składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą do przychodów z tej działalności nie jest uzależniony od zgłoszenia powyższego faktu w stosownych ewidencjach np. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczającym w tym względzie jest sam fakt, że przepisy prawa podatkowego zaliczają dany przychód do określonego źródła przychodów.” (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 lipca 2014 r., IBPBI/1/415-522/14/BK).

W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może uzyskiwać bieżących przychodów z działalności gospodarczej. Dlatego, moim zdaniem uzyskiwanie przychodów z najmu składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą uniemożliwia zawieszenie działalności gospodarczej, ponieważ podatnik będzie uzyskiwał bieżące przychody z tej działalności.

Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 24.05.2016 r.