Okoliczności nabywania odzieży przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą dla nich samych lub dla pracowników niewątpliwie i w oczywisty sposób wiążą się z koniecznością poniesienia określonych wydatków. To z kolei może budzić u podatników wątpliwości co do możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Tym bardziej, że przepisy ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają żadnych wyłączeń dotyczących odzieży.
Definicja kosztów podatkowych
Ogólna definicja kosztów uzyskania przychodu stanowi, że kosztami uzyskania przychodów mogą być wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Z uwagi natomiast na fakt, że definicja ta jest bardzo ogólna, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Nie dziwi więc fakt, że zagadnienia związane z możliwością zaliczenia wydatków na nabycie odzieży do kosztów uzyskania przychodów stanowią przedmiot licznych wystąpień do organu interpretacyjnego.
Kilka warunków do spełnienia
Wyjaśniając wątpliwości wnioskodawców co do możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie odzieży zawierającej na sobie elementy identyfikujące dany podmiot prowadzący działalność gospodarczą, organ interpretacyjny stwierdza, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik); jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona; pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą; poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów; został właściwie udokumentowany; nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów , w tym kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Więcej na ten temat przeczytasz tu >>
Przegląd Podatkowy (Nr 1/2018) >>