Wspólnicy spółki z o.o. wnieśli aportem biznesplan o wartości 50.000 zł.
Czy taka czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jeżeli w przypadku opisanym w treści pytania wspólnicy są podatnikami VAT i działają jako podatnicy, port winien być opodatkowany podatkiem od towarów i usług.
Już na wstępie odpowiedzi na pytanie czytelnika należy przypomnieć, że począwszy od 1 kwietnia 2009 r. aport wnoszony do spółki nie korzysta już z odrębnego (właściwego przedmiotowo dla aportu, jakie miało zastosowanie do końca marca 2009 r.) zwolnienia od VAT. W aktualnym stanie prawnym wniesienie towarów lub praw do spółki w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) opodatkowane jest tak jak każda inna czynność odpłatna (z tym, że w przypadku aportu należy raczej wskazać na specyficzną formę barteru). Rzecz jasna, aby aport w ogóle podlegał opodatkowaniu niezbędnym jest, aby jego wniesienie było dokonane przez podatników VAT w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych (w znaczeniu VAT). Jeżeli taki warunek jest spełniony (należy przypomnieć, że w przypadku każdej dostawy i usługi musi on być wypełniony), należy zbadać czy czynność spełnia warunki do uznania ją za dostawę lub usługę.
Biorąc pod uwagę przedmiot aportu, dla rozstrzygnięcia czy mamy do czynienia z dostawą czy z usługą należy rozstrzygnąć czy biznes plan winien być uznany za towar czy jednak nie. Według definicji zapisanej w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), za towary uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Gdybyśmy uznali, iż do spółki wnoszony jest egzemplarz biznes planu, wówczas taki aport musiałby być uznany za dostawę. Jednak moim zdaniem zasadniejszym zdaje się być sklasyfikowanie takiego aportu jako usługi, istotą które jest wniesienia pewnej "myśli" i sprecyzowanych planów funkcjonowania spółki.
Bez względu jednak na to, w jaki sposób sklasyfikujemy ów biznes plan, to w przypadku gdy wspólnicy wnosząc aport działają jako podatnicy VAT, czynność taka winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Gdyby jednak wspólnicy byli osobami nieposiadającymi statusu podatników VAT, wówczas samo wniesienia aportu nie powinno być obciążone podatkiem od towarów i usług.