Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Zaimportowaliśmy z Chin obwody drukowane. Dostawca obciążył nas dwoma fakturami: jedna na przedmiotowe obwody, natomiast druga (wystawiona z tą samą datą jak pierwsza) na koszty przygotowania produkcji tych obwodów. Do odprawy celnej importowej została zgłoszona tylko faktura za obwody, pominięto fakturę za koszty przygotowania produkcji. Wartość celna została obliczona tylko w oparciu o wartość obwodów i od tego obliczone zostały należności podatkowe i celne.

Czy powinniśmy dokonać korekty zgłoszenia celnego, czy też wartość kosztów przygotowania produkcji można rozliczyć, czy też potraktować w inny sposób?

Odpowiedź:

Z opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik powinien zmienić wartość celną zgłoszonego towaru.

Uzasadnienie:

Z pytania wynika, że podatnik dokonał importu towaru (obwodów drukowanych) z Chin. Dostawca obciążył podatnika dwoma fakturami: jedna na przedmiotowe obwody, natomiast druga (wystawiona z tą samą datą jak pierwsza) na koszty przygotowania produkcji tych obwodów. Do odprawy celnej importowej została zgłoszona tylko faktura za obwody, pominięto fakturę za koszty przygotowania produkcji. Wartość celna została obliczona tylko w oparciu o wartość obwodów i od tego obliczone zostały należności podatkowe i celne.

Jak wynika z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. – podstawą opodatkowania z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło.

Tu należy wskazać, że co do zasady wartość celna jest określana w celu stosowania Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich oraz środków pozataryfowych określonych szczególnymi przepisami wspólnotowymi i mających zastosowanie w wymianie towarowej. Prawidłowe ustalenie wartości celnej jest bardzo istotne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na określenie należności przywozowych większości towarów importowanych do Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące wartości celnej to art. 28 – 36 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. WE L 302 z 19.10.1992, str.1 i n.), dalej WKC.

Podstawowa metoda ustalania wartości celnej to metoda wartości transakcyjnej.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 WKC wartością transakcyjną jest co do zasady cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu wywozu na obszar celny Wspólnoty.

Wartość transakcyjna towarów sprowadzanych na obszar Wspólnoty jest wynikiem zasady swobodnego zawierania umów handlowych, a jej podstawą, w konkretnym przypadku, jest wynegocjowana między stronami umowy cena sprzedaży w ramach transakcji kupno-sprzedaż.

Ceną faktycznie zapłaconą lub należną, o której mowa w art. 29 ust. 1 WKC, jest całkowita płatność dokonana lub mająca zostać dokonana przez kupującego, dla lub na korzyść sprzedającego za przywożone towary i obejmująca wszystkie płatności dokonane lub mające być dokonane, jako warunek sprzedaży przywożonych towarów, przez kupującego sprzedającemu lub przez kupującego osobie trzeciej, celem spełnienia zobowiązań sprzedającego.

Tu należałoby uznać, że ceną faktycznie zapłaconą za kupowane w Chinach obwody drukowane jest całkowita płatność dokonana dostawcy na podstawie dwóch faktur wystawionych przez dostawcę (również koszty przygotowania produkcji). Zapewne wynegocjowana między stronami umowy cena za towar jest sumą wynikającą z tych dwóch faktur.

Zatem wynikałoby, że podatnik powinien zmienić wartość celną zgłoszonego towaru.

Wskazać należy, że zgodnie z art. 33 ust. 1 u.p.t.u. podatnik dokonujący importu towarów jest obowiązany do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.

Stosownie do art. 33 ust. 3 u.p.t.u. po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości.

Podatnik może wystąpić do urzędu celnego o dokonanie korekty zgłoszenia celnego (w formie decyzji).

Piotr Kłos, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 29.04.2016 r.