W związku z wprowadzeniem nowej definicji budowli, z opodatkowania wyłączone zostały wszelkie światłowody i kable.
Czy wobec powyższego można pomniejszyć podstawę opodatkowania w pozycji wartość budowli o linię kablową teletransmisyjną (kabel teletransmisji)?
Powyższy kabel zainstalowany w osłonie (rurze) ułożony jest w ziemi bezpośrednio nad siecią cieplną i służy do transmisji danych.
Jesteście Państwo w posiadaniu budowli liniowej. Zgodnie z nową definicją kable znajdujące się wewnątrz takiej budowli nie stanowią jej części, ani nie są obiektem budowlanym. W związku z tym ich wartość podlega wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Jednym z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości są budowle. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) - dalej u.p.o.l. Powołany przepis stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W stanie prawnym obowiązującym przed 17 lipca 2010 r. w zasadzie nie ulegało wątpliwości, że do budowli zaliczyć należy sieci telekomunikacyjne, przy czym za wartość budowli (która jest podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości) przyjmowano nie tylko wartość kanalizacji kablowej, ale także i wartość samych kabli. Uznawano bowiem – a przynajmniej taki pogląd dominował – że stanowią one całość techniczno-użytkową i łącznie stanowią budowlę w rozumieniu przepisów u.p.o.l. Tak przykładowo NSA w wyroku z dnia 27 maja 2010 r., II FSK 2049/09: "Ustawodawca nie definiuje użytego w ustawie p.b. pojęcia sieci telekomunikacyjnej. Nie oznacza to jednak, iż brak tej definicji wyklucza, że obiekty te, po ich połączeniu, nie mogą stanowić sieci telekomunikacyjnej, rozumianej jako całość techniczno-użytkowa. (...) Skoro kanalizacja kablowa i ułożone w niej kable stanowią budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, to tym samym stanowią (łącznie) przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowla w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.".

Z dniem 17 lipca 2010 r. weszły w życie zmiany do ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud. Zostały one wprowadzone przez ustawę z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675).
Tą właśnie nowelizacją zmieniono definicję budowli zawartą w pr. bud. oraz wprowadzono do tej ustawy pojęcie obiektu liniowego. Zgodnie ze zmienioną definicją budowli - takową jest także obiekt liniowy. Przepis art. 3 pkt 3a pr. bud. definiuje zaś obiekt liniowy jako obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.
Wyraźnie zatem zastrzega się, że budowlą jest tylko kanalizacja kablowa, zaś same przewody (kable) w niej się znajdujące nie stanowią ani obiektu budowlanego, ani części takiego obiektu, ani urządzenia budowlanego.

Powyższa nowelizacja rzutuje także na definicję "budowli" zawartą w u.p.o.l. Z uwagi na odsyłanie przez u.p.o.l. do "przepisów prawa budowlanego" trzeba będzie konsekwentnie uznać, że kable (przewody) znajdujące się w kanalizacji kablowej nie są obiektem budowlanym, ani częścią obiektu budowlanego, a więc nie stanowią budowli w rozumieniu u.p.o.l. Ustawodawca zastrzega również, że takie kable nie stanowią "urządzenia budowlanego". Także zatem poprzez ewentualną próbę uznania ich za urządzenie budowlane (związane z kanalizacją kablową) nie można potraktować ich jako budowli w rozumieniu u.p.o.l.
Tym samym – od dnia 17 lipca 2010 r. przewody (kable) wszelkiego rodzaju – choć dotyczy to przede wszystkim sieci telekomunikacyjnych – nie stanowią budowli, ani części budowli (kanalizacji kablowej) w rozumieniu przepisów u.p.o.l. Wartość przewodów nie podlega zatem uwzględnieniu w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Począwszy od deklaracji podatkowej za lipiec 2010 r. (którą można skorygować) osoby prawne i jednostki organizacyjne mogą nie ujmować w podstawie opodatkowania budowli wartości kabli (przewodów).
Dotyczy to także Państwa sytuacji. Jesteście bowiem w posiadaniu budowli liniowej. Zgodnie z nową definicją kable znajdujące się wewnątrz takiej budowli nie stanowią jej części, ani nie są obiektem budowlanym. W związku z tym ich wartość podlega wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.