Czy w świetle nowelizacji od 2011 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody wspólnika cichego spółki cywilnej stanowią koszty uzyskania przychodu spółki?
Nowe przepisy nie zmieniają sytuacji podatkowej (na gruncie podatku dochodowego) spółki cichej, jak również wspólnika takiej spółki.
Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., z dniem 1 stycznia 2011 r. zostały zmienione w zakresie dotyczącym niektórych aspektów opodatkowania spółek niemających osobowości prawnej.
W u.p.d.o.f. pojawiła się jednocześnie (od 1 stycznia 2011 r.) definicja "spółki niemającej osobowości prawnej" (art. 5a pkt 24 u.p.d.o.f.). Jest to taka spółka, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Oznacza to, że z pewnością "spółkami niemającymi osobowości prawnej" są spółki: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna. Pewne wątpliwości może nasuwać w tym kontekście sytuacji spółki cywilnej – spotkać się już można z różnymi opiniami dotyczącymi tej kwestii. Niektórzy uznają, że mieści się ona w zakresie pojęcia "spółka niemająca osobowości prawnej", zaś inni – są zdania, że spółka cywilna nie jest "spółką niemającą osobowości prawnej.
Status tzw. spółki cichej jest szczególny. Konstrukcja ta nie jest obecnie uregulowana prawnie (ostatnie polskie przepisy w tym względzie uchylono w 1964 r.). Istotą spółki cichej jest to, że tzw. wspólnik cichy wnosi wkład na rzecz drugiego wspólnika, prowadzącego przedsiębiorstwo lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład (finansowanie) uczestniczy w zyskach tej działalności. Nie ujawnia się on jednak na zewnątrz. Nie ma praw do majątku drugiego wspólnika. Nie jest tutaj tworzona jakiegokolwiek rodzaju wspólnota - czy to rzeczowa, czy majątkowa, czy osobowa - ze "wspólnikiem jawnym". Wspólnik cichy nie odpowiada też (formalnie) za zobowiązania wspólnika jawnego wobec wierzycieli.
Spółka cicha jest tylko i wyłącznie umową. Nie można traktować tzw. "spółki cichej" jako jednostki organizacyjnej. Spółka cicha może być ewentualnie traktowana na gruncie przepisów u.p.d.o.f. jako "wspólne przedsięwzięcie".
W związku z powyższym nowe przepisy u.p.d.o.f. nie zmieniają sytuacji podatkowej spółki cichej, jak również wspólnika takiej spółki.

Uwagi
Niezależnie od powyższego stwierdzić należy, że nowe przepisy, jakie będą odnosić się do "spółek niemających osobowości prawnej", nie zmieniają kwalifikacji dochodów wspólnika takich spółek.
Na pewno nie będzie tak, że dochody wspólnika stanowić będą koszt dla spółki.
Nowe zasady dotyczyć mają określenia zasad:
•ustalania wartości początkowej przy aportach majątku do takich spółek;
•opodatkowania dochodów przy wystąpieniu ze spółki;
•opodatkowania dochodów przy likwidacji spółki;
•opodatkowania sprzedaży majątku pozostałego po likwidacji spółki.