Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Spółka wystawia faktury, ale nie wpisuje na nich daty sprzedaży ze względu na to, że nie różni się ona od daty wystawienia faktury, albo jest nieokreślona.

Czy w przypadku wystawiania faktur korygujących data sprzedaży na fakturze korygującej może być także niewypełniona, jeżeli na fakturze pierwotnej nie była wpisana data sprzedaży?

Czy w JPK pole data sprzedaży przy fakturach korygujących może w takich sytuacjach pozostać puste?

Odpowiedź:

W przypadku faktur korygujących odnoszących się do faktur wystawianych w dniu dokonania sprzedaży można nie wskazywać odrębnej pozycji, jaką jest data sprzedaży. Należy w nich jednak wskazywać datę wystawienia faktury korygowanej.

W JPK jako datę sprzedaży należałoby w takich przypadkach wskazywać datę wystawienia faktury pierwotnej (korygowanej).  

Uzasadnienie:

Jak wynika z art. 106e ust. 1 pkt 1 i pkt 6 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u., faktura powinna zawierać m.in. datę wystawienia oraz datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (w przypadku faktur zaliczkowych), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W analizowanym przypadku spółka nie wskazuje na fakturach daty dokonania sprzedaży z uwagi na fakt, że nie różni się ona od daty wystawienia faktury. Autor pytania zastanawia się jednak, czy spółka może także nie wskazywać daty dokonania sprzedaży w przypadku wystawiania faktur korygujących.

Jak wynika z art. 106j ust. 2 pkt 3 lit. a u.p.o.l. faktura korygująca powinna zawierać m.in. dane zawarte w fakturze, której dotyczy korekta, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 u.p.t.u. Bez wątpienia więc powinna ona zawierać datę wystawienia faktury korygowanej. Jeżeli natomiast chodzi o datę dokonania sprzedaży, to znów stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 6 u.p.t.u. powinna ona zawierać taką datę, o ile taka data została określona i różni się od daty wystawienia faktury korygowanej. Faktura taka jednak obowiązkowo powinna wskazywać datę wystawienia faktury pierwotnej (korygowanej).

Skoro schemat JPK zawiera pozycję data dokonania sprzedaży, to trudno zgodzić się ze stanowiskiem pozwalającym na odstąpienie od wskazania w JPK przedmiotowej daty. Co jednak istotne w analizowanym przypadku datą dokonania sprzedaży będzie zawsze data wystawienia faktury korygowanej. W JPK zatem jako datę sprzedaży należałoby w takich przypadkach wskazywać datę wystawienia faktury pierwotnej (korygowanej).  

Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 14.02.2017 r.