Odpowiedź:

Żadne formalne przeciwwskazania do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w tej sytuacji nie występują. Spółka jednak musi rozważyć, czy w związku z likwidacją działalności nie wystąpią okoliczności, które mogłyby wpłynąć niejako na skonsumowanie przedmiotowej nadwyżki podatku.

Uzasadnienie:

Jak wynika z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje podatnikowi także w przypadku, w którym nie wykonywał on na terytorium kraju czynności opodatkowanych VAT. Tyle tylko, że w takim przypadku wydłużony jest termin zwrotu tego podatku (art. 87 ust. 5 u.p.t.u.).
Podlegająca zwrotowi na rachunek podatnika kwota podatku naliczonego, czy odpowiednio nadwyżka kwoty podatku naliczonego nad należnym, to nie tylko kwota podatku naliczonego z bieżącego okresu, ale także kwota wynikająca z zakupów dokonanych w okresach poprzednich, przeniesiona na bieżący okres rozliczeniowy. W bardzo przejrzysty sposób obrazuje to struktura deklaracji VAT, która jako pierwszą pozycją dotyczącą rozliczeń podatku naliczonego wskazuje właśnie pozycję odnoszącą się do kwoty nadwyżki podatku naliczonego z poprzednich deklaracji.
Żadne regulacje nie wskazują przez jak długi okres czasu podatnik może przenosić nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do rozliczenia na następne okresy. Nie ma tu żadnego czasowego ograniczenia. Kwota zatem podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT za dany okres 2011 r., przenoszona następnie do rozliczenia na kolejne okresy aż do 2016 roku, może być wykazana do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w 2016 roku, w deklaracji podatkowej złożonej za ostatni okres rozliczeniowy przed likwidacją działalności. Podatnik musi tu jedynie zbadać, czy wykazana w 2011 r. kwota naliczonego podatku rzeczywiście nadal może stanowić podatek naliczony do zwrotu. Należy bowiem pamiętać, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (art. 86 ust. 1 u.p.t.u.). Może się tu zatem pojawić pytanie o związek zakupów z 2011 r. z działalnością opodatkowaną VAT w kontekście faktu, że przez pięć kolejnych lat taka działalność de facto się nie pojawiła. Należy także rozważyć, czy na stanie majątkowym spółki, na dzień likwidacji działalności, nie występują towary, które należałoby objąć remanentem likwidacyjnym, o którym mowa w art. 14 ust. 5 u.p.t.u. Fakt wykazania towarów w remanencie przynajmniej w jakiejś części niejako skonsumowałby podatek naliczony.
Są to jednak zagadnienia wtórne, które mogą podważyć zasadność zwrotu podatku. Formalne natomiast żadne przeciwwskazania do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w tej sytuacji nie występują.

Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 21.11.2016 r.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami