Odpowiedź:

Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, ale wykonuje dopuszczone prawem  operacje gospodarcze generując koszty, może dokonać ich rozliczenia w kosztach podatkowych. Datą poniesienia kosztu akcyzy jest data wystawienia deklaracji AKC.

Uzasadnienie:

W przypadku stosowania metody kasowej rozliczania kosztów uzyskania przychodów ujmuje się je w dacie poniesienia (art. 22 ust. 4 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm) -- dalej u.p.d.o.f.). Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f. za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się w tym przypadku dzień wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Będzie to więc data sporządzenia deklaracji AKC).

Zasady zawieszenia działalności przez przedsiębiorców określają przepisy ustawy z 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) – dalej u.s.d.g. W świetle art. 14a u.s.d.g. przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni miesiąca lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym. W okresie tym przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może jednak m.in.: wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe pod datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, osiągać przychody finansowe oraz uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. W przypadku wystąpienia w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jakiejkolwiek operacji gospodarczej (np. pobranie przez bank obsługujący jednostkę prowizji za prowadzenie rachunku bankowego, zapłata podatku od nieruchomości, dokonanie odpisu amortyzacyjnego) jednostka ma obowiązek ująć ją w księgach.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami art. 14a ust. 3 u.s.d.g. oraz ust. 4 pkt 1 i 3 u.s.d.g. w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca m.in.:
1) nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej;
2) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca będzie mógł rozpoznawać przede wszystkim koszty zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, jakim jest "działalność gospodarcza". U każdego przedsiębiorcy koszty te będą inne.

U każdego przedsiębiorcy, który zawiesił działalność, koszty, jakie będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (w okresie zawieszenia działalności), będą inne. Trzeba będzie wszakże mieć na uwadze, że w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może prowadzić bieżącej działalności. To wpływać będzie na rozumienie kosztów uzyskania przychodów w okresie zawieszenia działalności.

Marek Jurek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 28.07.2017 r.
  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów