Urząd miasta jako podatnik VAT wybudował na gruncie należącym do uniwersytetu parkingi. Po zrealizowaniu projektu przyjął na stan posiadanych środków trwałych parkingi. Planuje umorzyć środki przez okres nie krótszy niż 10 lat zgodnie z ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Uniwersytet nabędzie prawo do korzystania z parkingów dla własnych celów i będzie pobierać z tego tytułu przychody. Urząd miasta, nie zawarł z właścicielem gruntu umowy dzierżawy.
Czy ulepszenie dokonane na cudzym środku trwałym stanowi podstawę opodatkowania?
Ulepszenie cudzego środka trwałego nie mieści się w definicji świadczenia usług opodatkowanych VAT. Z tego względu wykonanie ulepszenia w obcym środku trwałym nie stanowi podstawy do opodatkowania czynności podatkiem obrotowym.
Opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. podlega przede wszystkim odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 u.p.t.u. odpłatnym świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Również w pewnych okolicznościach nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT. Stosownie do unormowań art. 8 ust. 2 u.p.t.u. tak samo jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Na analogicznych zasadach traktuje się wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Opodatkowaniu nie podlega nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli jest ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
W przedstawionych okolicznościach przede wszystkim należy ustalić z jakimi czynnościami mamy w przedstawionych okolicznościach do czynienia. Pewne jest, że opodatkowaniu podlegają tylko takie czynności gdzie można wskazać istnienie pomiędzy usługodawcą a odbiorcą określonej więzi prawnej, która jest podstawą działania zmierzającego do osiągnięcia zamierzonego celu.
Nie wiemy w przedstawionej sprawie czy budowa parkingu była prowadzona w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych czy też może w następstwie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Trzeba, bowiem wiedzieć, że jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku VAT mogą występować w charakterze:
- podmiotów niebędących podatnikami VAT, gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz
- podatników VAT, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych.
Fakt, że wskazują Państwo na brak jakichkolwiek umów zawieranych z uniwersytetem wskazywałby na okoliczność, iż przedmiotowe czynności były wykonywane w ramach zadań własnych. Z drugiej strony informują Państwo, że działają jako podatnik VAT co by oznaczało, że wybudowanie parkingu było związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to by zaś oznaczało, że inwestycja była następstwem zawartej umowy cywilnoprawnej.
W pierwszym przypadku urzędowi nie przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego, w drugim prawo do odliczenia byłoby zachowane. W zależności od okoliczności różne będą konsekwencje podatkowe na gruncie podatku VAT.
Poniesienie nakładów w obcym środku trwałym nie podlega podatkowi VAT, bowiem w przedstawionej sprawie urząd miasta oraz uniwersytet nie są połączeni węzłem obligacyjnym, który zobowiązywałby jedną ze stron do spełnienia świadczenia polegającego na zachowaniu się w określony sposób, w zamian za co druga strona byłaby zobowiązana do zapłaty umówionej ceny.
Owszem po stronie uniwersytetu nastąpiło przysporzenie majątkowe ale na gruncie podatku VAT urząd miasta nie wykonał usługi na rzecz uniwersytetu.
Jednak w kontekście powyższego skoro dokonanie nakładów w obcym środku trwałym nie podlega opodatkowaniu VAT, to w efekcie podatek naliczony od zakupów związanych z tą inwestycją nie powinien podlegać odliczeniu, jeżeli przedmiotowy parking nie służy wykonywaniu żadnych czynności opodatkowanych.
W kontekście powyższego celem ustalenia jak opisane czynności powinny być rozpoznane na gruncie VAT niezbędne jest ustalenie w ramach jakich zadań urząd gminy wykonał inwestycję.