Stowarzyszenie w ramach statutowej działalności zamierza udzielać pożyczek do wysokości 5000 zł osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz osobom prawnym.
Czy takie pożyczki podlegają opodatkowaniu PCC?
W przedmiotowej sytuacji pożyczki nie będą podlegały PCC.
Zasadniczo pożyczki podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie jednakże z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

· umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

· umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W efekcie, skoro mamy do czynienia ze stowarzyszeniem, a więc podmiotem wykonującym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., to pożyczki udzielane przez to stowarzyszenie nie będą podlegały PCC, jako zwolnione od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u.

Tadeusz Szczupaczyński-Dotryw