Przepisy wprowadzone przez Polski Ład sprawiły, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zmianę formy opodatkowania. Część nadal spiera się z organami podatkowymi o warunki, które trzeba spełnić spełnić, by wybór nowej formy rozliczenia był skuteczny.

 

Przelew to nie oświadczenie

Skarbówka wciąż stoi na stanowisku, że przelew to za mało. Nie można uznać go za pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. Potwierdzeniem jest najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 czerwca 2024 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.269.2024.2.MZ). Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił mężczyzna, który od kwietnia 2023 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania. Podczas rejestracji działalności przez internet, wypełniając druk CEiDG-1, nie wybrał żadnej formy opodatkowania.

Pierwszy przychód osiągnął 30 kwietnia 2023 r., co oznacza, że czas na decyzję o sposobie rozliczenia miał do 20 maja 2023 r. Na wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zdecydował się przy wpłacie pierwszej zaliczki. 16 maja w tytule przelewu zaznaczył, że jest to przelew na zryczałtowany podatek dochodowy (tytuł przelewu: PIT-28). Nie składał już żadnych innych oświadczeń ani aktualizacji w systemie CEiDG. Następnie przez cały rok rozliczał swoje przychody ryczałtem, a wszystkie przelewy na podatek dochodowy wpłacał z tytułem PIT-28. Przychody za 2023 r. rozliczył na formularzu PIT-28.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto