Sprawa ewentualnego wydłużenia terminu na złożenie przez spadkobierców oświadczenia o nabyciu spadku dla celów zwolnienia od podatku od spadków stała się również przedmiotem interpelacji poselskiej (nr 1700).

W odpowiedzi na to Ministerstwo Finansów wskazało, że zgodnie z brzmieniem art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), zwolnione z podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby najbliższe, tj. małżonka, zstępnych, wstępnych pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę - pod określonymi w tym przepisie warunkami. Jedynym warunkiem zastosowania zwolnienia w stosunku do osób nabywających majątek w drodze dziedziczenia jest złożenie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Zdaniem resortu finansów miesięczny termin wydaje się wystarczający. Informacje na temat masy spadkowej i wszystkich danych niezbędnych do wypełnienia zgłoszenia spadkobiercy w większości przypadków posiadają już w chwili występowania do sądu o stwierdzenie praw do spadku. Wiedza ta jest niezbędna spadkobiercom, by podjąć racjonalną decyzję o sposobie przyjęcia spadku bądź jego odrzuceniu. Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów, nie powoduje utraty prawa do zwolnienia złożenie zgłoszenia wypełnionego np. bez informacji o wartości odziedziczonej nieruchomości. Ponadto dołączanie do zgłoszenia dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu prawnego do rzeczy lub praw majątkowych w nim wymienionych, np. wypisu z księgi wieczystej, zaświadczenia z banku, nie jest obowiązkowe.

Ustawodawca przewidział także, że w praktyce mogą wystąpić sytuacje, w których nabywcy dowiadują się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminu do złożenia zgłoszenia. W takich sytuacjach zastosowanie znajdzie art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie miesięcznego terminu, określone w art. 4a ustawy zwolnienie stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że tylko około 5% nabywców nie skorzystało ze zwolnienia z podatku z powodu niedotrzymania terminu do złożenia zgłoszenia. Resort finansów podkreślił, że – uwzględniając społeczny aspekt problemu – przeprowadzi analizę konieczności wydłużenia terminu na złożenie oświadczenia do organów podatkowych o nabyciu majątku spadkowego.