Firma jest hurtownią zajmującą się sprzedażą artykułów spożywczych i tytoniowych, posiada NIP UE oraz zezwolenie na sprzedaż alkoholi niskoprocentowych - do 18%.
Czy sprzedaż piwa i wyrobów tytoniowych do krajów unijnych skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku akcyzowego?
Czy są jakieś obowiązki, których hurtownia musi dopełnić dokonując takiej transakcji?

Jeśli przedmiotem transakcji i później wywozu do innych państw (czy to w ramach UE, czy poza UE) będą wyroby opatrzone banderolami, to nie mamy do czynienia z eksportem, bądź z dostawą wewnątrzwspólnotową. Należałoby takie czynności potraktować jako zwykłą sprzedaż.
Ponieważ zaś te wyroby zostały już opodatkowane polską akcyzą (o czym świadczą banderole), nie będzie żadnych konsekwencji w zakresie akcyzy w przypadku sprzedaży takich wyrobów poza granice kraju.
Zakładam, że nabywane i posiadane przez Państwa wyroby alkoholowe i tytoniowe – które mają być przedmiotem sprzedaży do innych państw - są oznaczone znakami akcyzy (banderolami)
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) - dalej u.p.a., eksport to wywóz wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez urząd celny, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów lub samochodów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej; nie jest eksportem wywóz wyrobów akcyzowych, jeżeli są oznaczone znakami akcyzy.
W myśl natomiast art. 2 pkt 8 u.p.a. dostawa wewnątrzwspólnotowa to przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego; nie jest dostawą wewnątrzwspólnotową przemieszczenie wyrobów akcyzowych, jeżeli są oznaczone znakami akcyzy.
Z powyższego wynika zatem, że jeśli przedmiotem transakcji i później wywozu do innych państw (czy to w ramach UE, czy poza UE) będą wyroby opatrzone banderolami to nie mamy do czynienia z eksportem, bądź z dostawą wewnątrzwspólnotową. Należałoby takie czynności potraktować jako zwykłą sprzedaż. Tutaj zaś zastosowanie znajdzie przepis art. 8 ust. 6 u.p.a. - zgodnie z nim jeśli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegających opodatkowaniu, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Nie będzie zatem żadnych konsekwencji w zakresie akcyzy w przypadku sprzedaży takich wyrobów (obanderolowanych) poza granice kraju.

Uwagi

Można natomiast próbować nabywać wyroby tytoniowe i alkoholowe z przeznaczeniem na eksport, bądź dla dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej (bez znaków akcyzy). Wówczas wywóz takich wyrobów za granicę stanowić będzie odpowiednio dostawę wewnątrzwspólnotową, bądź eksport towarów.
Zgodnie zaś z przepisami art. 82 ust. 1 pkt 1 u.p.a. w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy podatnikowi, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej tych wyrobów akcyzowych na pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Podobne uprawnienie przysługuje podatnikowi, który dokonał eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju.
Zwrot akcyzy następuje na wniosek. Podatnicy występujący z wnioskiem o zwrot akcyzy są obowiązani po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego:
1) dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych;
2) potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej na uproszczonym dokumencie towarzyszącym lub na kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 77 ust. 2, lub na dokumencie, o którym mowa w art. 47 ust. 5;
3) dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji w państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej lub złożenie zabezpieczenia albo dokument potwierdzający, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana.
Podatnik dokonujący eksportu wyrobów akcyzowych i występujący o zwrot akcyzy z tego tytułu jest obowiązani przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego:
1) dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju;
2) udokumentowane potwierdzenie wywozu wyrobów akcyzowych z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej, w rozumieniu art. 3 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE. L. z 19 października 1992, s. 1) w sposób zgodny z przepisami prawa celnego.
Zwrotowi nie podlega akcyza w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy, a także kwota akcyzy niższa od minimalnej kwoty zwrotu.