Spółka z o.o. wystawiła w sierpniu 2010 r. dla kontrahenta zagranicznego fakturę ze stawką 22% za usługę konsultingową, podczas gdy czynność nie powinna być opodatkowana VAT w Polsce, lecz kraju nabywcy. W lutym 2011 r. spółka chce skorygować wspomnianą fakturę, w ten sposób, że kwota brutto z pierwotnej faktury odpowiadałaby kwocie niepodlegającej opodatkowaniu z faktury korygującej.
Czy spółka musi mieć potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę do skorygowania deklaracji VAT-7?

Spółka może dokonać korekty faktury w ten sposób, że kwota brutto pozostanie bez zmian, czyli będzie odpowiadała kwocie obejmującej kwotę wraz z podatkiem wykazaną w pierwotnej fakturze.
Otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie jest warunkiem obniżenia podatku należnego w związku z korektą takiej faktury.
Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) – dalej u.p.t.u., podatnik – chcąc dokonać zmniejszenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy wykazanej w wystawionej wcześniej fakturze - musi posiadać, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty tej faktury przez kontrahenta. Jeżeli takie potwierdzenie uzyska później, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę otrzymał.
Pomijając już kwestię wątpliwości co do zgodności takiego rozwiązania z prawem wspólnotowym, trzeba podkreślić, że ustawodawca przewidział kilka wyjątków, w których potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę nie jest wymagane. Z art. 29 ust. 4b pkt 2 u.p.t.u. wynika, iż taka sytuacja zachodzi m.in. w przypadku dostawy towarów i świadczeniu usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.
Niewątpliwie w opisanej sytuacji wystawiona przez podatnika faktura dotyczy usługi, dla której miejscem opodatkowania jest terytorium innego kraju niż Polska. Jednocześnie ustawodawca nie wskazał, iż wyjątek ten obejmuje tylko takie przypadki, w których w wystawionej fakturze nie wykazano kwoty podatku. Nie ma więc przeciwwskazań, aby wyjątek ten obejmował również takie faktury, jak opisane w pytaniu.
Z podatkowego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po korekcie faktura "opiewała" na kwotę odpowiadającej kwocie brutto (wraz z podatkiem), wynikającą z faktury pierwotnej. To jest wyłącznie kwestia ustaleń cywilnoprawnych pomiędzy kontrahentami, jaka ostatecznie kwota należności powinna być zapłacona przez nabywcę towaru lub usługi.

Tomasz Siennicki