Spółka prowadzi działalność strefową i pozastrefową, jednakże z działalności pozostrefowej osiąga zysk. Płatności do obydwóch działalności oraz kredyt odnawialny jest prowadzony na jednym rachunku bankowym.

Odpowiedź:

Z uwagi na fakt, iż spółka prowadzi zarówno działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jak i poza nią, niezbędne jest najpierw ustalenie której z tych działalności dotyczy zaciągnięty kredyt. Dopiero wówczas możliwe byłoby ustalenie czy przychody i koszty z tytułu różnic kursowych od tego kredytu, będą wpływały na ustalenie dochodu podatkowego opodatkowanego na ogólnych zasadach (z działalności pozastrefowej) czy też zasadniczo zwolnionego z podatku (z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej).

W mojej ocenie spółka powinna wyliczać różnice kursowe od każdej spłaty kredytu (bądź rat kredytowych, jeśli takie miały miejsce). Co do zasady spółka powinna stosować kursy faktycznie zastosowane przez bank, a jedynie gdy kursy nie wystąpiły – kursy średnie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego odpowiednio dzień zaciągnięcia kredytu oraz dzień spłaty (raty) kredytu.

Uzasadnienie:

Z uwagi na fakt, iż spółka prowadzi zarówno działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jak i poza nią, niezbędne jest najpierw ustalenie której z tych działalności dotyczy zaciągnięty kredyt. Dopiero wówczas możliwe byłoby ustalenie czy przychody i koszty z tytułu różnic kursowych będą wpływały na ustalenie dochodu podatkowego opodatkowanego na ogólnych zasadach (z działalności pozastrefowej) czy też zasadniczo zwolnionego z podatku (z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej).

Zasady ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych z tytułu spłaty kredytu w walucie obcej – o ile podatnik nie stosuje rachunkowej metody ich ustalania – wynikają z art. 15a ust. 2 pkt 5 i odpowiednio art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p. Jeśli więc kredyt miąłby dotyczyć działalności pozastrefowej, to dla ustalenia przychodów i kosztów podatkowych wpływających na dochód opodatkowany z tej działalności będą miały zastosowanie te przepisy.

Zgodnie z tymi przepisami różnice kursowe powstaną jeśli wartość kredytu w walucie obcej (tj. zobowiązanie z tytułu kredytu) w dniu jego otrzymania jest inna od wartości tego kredytu w dniu jego spłaty, przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. W rezultacie zrealizowania dodatniej różnicy kursowej, podatnik spłaca de facto niższą kwotę kredytu niż to wynikało z jego zarachowania według kursu początkowego, a zatem otrzymuje dodatkowe przysporzenie majątkowe (bądź odpowiednio wyższą – przy odwrotnym ukształtowaniu się kursów).

W takiej sytuacji zastosowanie powinny znaleźć kursy faktycznie zastosowane przez bank. Jeśli jednak takie kursy nie wystąpiły należy – stosownie do art. 15a ust 4 u.p.d.o.p. – zastosować kursy średnie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego odpowiednio dzień zaciągnięcia pożyczki oraz dzień spłaty (raty) pożyczki.

Aby ocenić różnice kursowe z tytułu spłaty kredytu podatnik w pierwszej kolejności powinien więc wycenić środki otrzymane w ramach kredytu w walucie obcej, a następnie przy spłatach porównywać spłacane kwoty przeliczone poprzez odwołanie się do odpowiedniego kursu (tj. kursu sprzedaży banku z dnia spłaty raty bądź całego kredytu albo kursu średniego NBP ogłaszanego w dniu poprzedzającym dzień spłaty jeżeli zastosowanie kursu banku nie jest możliwe). W konsekwencji nie występuje tu problem kolejności rozliczania środków odpowiednią metodę (np. FIFO bądź LIFO). W mojej ocenie problem ten może dotyczyć ewentualnie wyceny własnych środków pieniężnych w walucie obcej, jednak pytanie nie dotyczy tego zagadnienia.

Mariusz Pogoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 25.07.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów