Pytanie:
Czy spółka będzie płacić podatek od nieruchomości w przypadku zawarcia wyżej wymienionej umowy na użytkowanie sieci wodociągowej (budowli)?

Odpowiedź:
Gdyby spółka nie podlegała obowiązkowi podatkowemu od tej budowli, czy obowiązek podatkowy spoczywałby wtedy na gminie, która jest właścicielem wskazanych budowli? Czy budowla będąca własnością gminy po zawarciu ww. umowy z przedsiębiorstwem stałaby się wtedy budowlą związana z działalnością i czy gmina powinna płacić podatek od nieruchomości?

 

Uzasadnienie:
Skoro miasto (zakładam, że chodzi tu o gminę) jest właścicielem sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej z przepompownią wody i ścieków to w przypadku, gdy podpisze ono umowę na jej użytkowanie, Przedsiębiorstwo Wodociągowe spółka z o.o. będzie podatnikiem podatku od nieruchomości od użyczonych budowli, na mocy art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) u.p.o.l., podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku I SA/Kr 1784/2006 wskazał, iż obowiązek podatkowy ciąży na posiadaczach obiektów budowlanych tylko, jeśli stanowią one własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 29 maja 2008 r. I SA/Gd 162/2008, podkreślił, iż posiadacze zależni nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego oraz zarządcy takich nieruchomości są podatnikami tylko wówczas, gdy posiadanie wynika z umowy zawartej bezpośrednio z właścicielem. Powyższy wyrok w prawdzie dotyczy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego będących w posiadaniu posiadaczy zależnych to jednak trzeba podkreślić, iż jego teza ma pełne zastosowanie również do obiektów budowlanych.
Zatem skoro miasto (zakładam, że chodzi tu o gminę) jest właścicielem sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej z przepompownią wody i ścieków to w przypadku, gdy podpisze ono umowę na jej użytkowanie, Przedsiębiorstwo Wodociągowe spółka. z o.o. będzie podatnikiem podatku od nieruchomości od użyczonych budowli, na mocy art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) u.p.o.l.