Pytanie

Wartość nagrody wygranej w konkursie (samochód) jest przychodem i została opodatkowana.
Czy samochód stanowiący wygraną w konkursie podlega amortyzacji?

Odpowiedź

Skoro wartość nagrody stanowiła przychód i została opodatkowana to odpisy amortyzacyjne naliczone po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych samochodu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Uzasadnienie

Z pewnością samochód będzie podlegał amortyzacji. Pytanie tylko czy odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a tiret pierwszy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw.

W opisanym stanie faktycznym wskazano, iż wartość nagrody stanowiła przychód i została opodatkowana, tak więc wyłączenie wskazane w powyższym przepisie nie będzie miało zastosowania (moim zdaniem nie jest istotne czy był to przychód z działalności gospodarczej czy też przychód z innych źródeł) i odpisy amortyzacyjne naliczone po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych samochodu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.
Ograniczenia w kwalifikowaniu odpisów do kosztów uzyskania przychodów mogą wynikać także z art. 23 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. który stanowi, iż odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego nie są kosztami podatkowymi w tej części, w jakiej są one dokonywane od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro.

Przyjąć tutaj jednak należy jego wartość rynkową bowiem zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)