Firma (podatnik podatku VAT na zasadach ogólnych) w 2008 r. zakupiła samochód ciężarowy (WNT) z Niemiec jako towar handlowy. W grudniu 2009 r. właściciel postanowił wprowadzić ten samochód w firmie do środków trwałych.
Czy takie przeksięgowanie podlega podatkowi VAT?
W przypadku opisanym w treści pytania przekazanie samochodu na potrzeby prowadzonej działalności, a dokładniej jego przekwalifikowanie, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.
Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika, w pierwszej kolejności należy przypomnieć, że zgodnie z dyspozycją przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Definiując pojęcie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ustawodawca zastrzegł, że nabycie w obrocie międzynarodowym (wewąntrzunijnym) stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jedynie wówczas, gdy oprócz samego przemieszczenia towaru spełnione są warunki podmiotowe.
Dla sklasyfikowania przywozu towarów na terytorium kraju z innego państwa unijnego jako nabycia wewnątrzwspólnotowewgo koniecznym jest by:
a) nabywcą towarów był:
- podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
- osoba prawna niebędąca podatnikiem VAT ani podatku od wartości dodanej
b) dokonujący dostawy towarów był podatnikiem VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej
W przypadku gdy warunki podmiotowe nie są spełnione nabycie towaru jest wewnątrzwspólnotowym jedynie wówczas, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
Skoro w badanej sytuacji podatnik zakupił i sprowadził do kraju samochód, który miał być dla niego towarem handlowym, to zapewne opodatkował transakcję jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, z tym jednak że zastosował procedury ogólne a nie właściwe dla samochodów.
Obecnie podatnik zamierza przyjąć pojazd do używania jako środek trwały i zastanawia się nad tym, czy nie powinien opodatkować takiego przekazania. Moim zdaniem nie.
Przypomnieć tutaj należy, że jedną z cech VAT jest taka, że opodatkowane nim są wyłącznie czynności wskazane przez ustawodawcę. Katalog owych czynności opodatkowanych polskim VAT zamieszczony został w art. 5 ust. 1 u.p.t.u. i uzupełniony jest przez art. 14 u.p.t.u. W żadnym jednak z przepisów nie odnajdziemy takiego, na podstawie którego podatnik musiały opodatkować zmianę sposoby klasyfikacji towaru z towaru handlowego na środek trwały. Owszem, art. 7 ust. 2 u.p.t.u. wskazuje na czynność nieodpłatną polegającą na faktycznej zmianie wykorzystania towaru, ale jest to przekazanie na potrzeby osobiste podatnika.
Skoro tak, to uznać należy, iż zdarzenie opisane w treści pytania nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT.
Gdyby pojazd był samochodem osobowym (w znaczeniu VAT) i podatnik przy jego nabyciu rozliczyłby VAT naliczony z tytułu WNT, wówczas przekazanie do używania wiązałoby się z koniecznością skorygowania rozliczonego VAT.