Czy przedsiębiorca, który prowadzi agencję pocztową ma prawo do opodatkowania w formie ryczałtu, a jeśli tak wg jakiej stawki?
Przedsiębiorca ma podpisaną umowę z pocztą, której przedmiotem jest "pośrednictwo w świadczeniu usług pocztowych w imieniu i na rzecz zleceniodawcy". Przedsiębiorca nie może w imieniu poczty wystawiać faktur VAT. Od wartości usług agencja otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne. Przedsiębiorca w imieniu poczty sprzedaje znaczki, przyjmuje opłaty m.in. za abonament RTV, sprzedaje pocztówki. Na koniec każdego miesiąca jest wystawiany dla poczty rachunek na kwotę prowizji wg. poszczególnych usług. Jeśli prowizja ta jest niższa niż kwota gwarantowana w umowie, to rachunek opiewa na kwotę gwarantowaną.
Przedsiębiorca prowadzący agencję pocztową może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - dalej u.z.p.d., opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników podejmujących czynności określone w tych przepisach, w tym świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do u.z.p.d.
Zarówno w tym załączniku, jak i w pozostałych przepisach art. 8 ust. 1 u.z.p.d. nie wymieniono wspomnianej w pytaniu działalności w zakresie prowadzenia agencji pocztowej. Oznacza to, że usługi tego rodzaju mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5%.
Stanowisko takie zajął m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi (postanowienie z dnia 11 grudnia 2006 r., PD/415/1/29/06).
Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwość wyboru ryczałtu będzie też zależała od klasyfikacji wykonywanej działalności. Jeśli bowiem okaże się, że podatnik faktycznie wykonuje zgłoszoną działalność w zakresie wyłączonym z opodatkowania ryczałtem - w tym przypadku może to być np. wymieniona w poz. 8 załącznika nr 2 do u.z.p.d. działalność w zakresie pośrednictwa finansowego, wówczas nie będzie możliwe opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Zwrócił na to uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze (pismo z dnia 24 września 2004 r., US.PD-I-415/131/207/04).