Odbierając dowód rejestracyjny na podstawie prokury należy uiścić opłatę skarbową, niezależnie od tego, czy opłata taka była już od tej prokury uiszczana.
W myśl art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) opłacie skarbowej podlega między innymi złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Przepis ten wyraźnie mówi o złożeniu dokumentu, a nie o udzieleniu prokury. Opłacie skarbowej podlega również dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.
Oznacza to, że pomimo zapłaty opłaty skarbowej przy ustanowieniu prokury, każdorazowe posłużenie się dokumentem tego pełnomocnictwa przed organem władzy (w tym organem samorządowym) wymaga wniesienia nowej opłaty.
Czy prokurent powinien uiścić opłatę skarbową za prokurę (w chwili odbioru dowodu rejestracyjnego pojazdu), gdy mocodawca składając w urzędzie gminy wniosek o dokonanie czynności administracyjnej (zarejestrowanie pojazdu) dołączył do wniosku odpis z rejes
Czy prokurent powinien uiścić opłatę skarbową za prokurę (w chwili odbioru dowodu rejestracyjnego pojazdu), gdy mocodawca składając w urzędzie gminy...
Czy prokurent powinien uiścić opłatę skarbową za prokurę (w chwili odbioru dowodu rejestracyjnego pojazdu), gdy mocodawca składając w urzędzie gminy wniosek o dokonanie czynności administracyjnej (zarejestrowanie pojazdu) dołączył do wniosku odpis z rejestru przedsiębiorców KRS i nie uiścił opłaty za prokurę?