Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego i mamy podpisaną umowę o świadczenie usług, tj. odpłatne korzystanie z basenu krytego w celu przeprowadzenia zajęć szkoleniowo-doskonalących dla członków Gminnego Zespoły Zarządzania Kryzysowego, Formacji Obrony Cywilnej i struktur obronnych w zakresie ratownictwa wodnego. Należność za wykonanie usługi stanowi sumę iloczynu liczby osób uczestniczących w zajęciach w danym dniu (potwierdzoną imienną listą osób) i określonej kwoty za godzinę.
Czy udział w takich zajęciach stanowi przychód dla poszczególnych osób i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Jak rozumiem, wspomniane w pytaniu osoby korzystają z basenu bezpłatnie. Jeśli tak, to w tym przypadku powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z przepisami art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przychodami, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Opodatkowaniu nie podlegają oczywiście przychody przedmiotowo zwolnione od podatku, tj. wymienione w art. 21 u.p.d.o.f.
Z pytania można wywnioskować, że osoby korzystające z basenu nie ponoszą odpłatności, co powoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Tego rodzaju przychody nie zostały one zwolnione od podatku, więc podlegają opodatkowaniu.
Co prawda, zwolnieniem od podatku została objęta wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, ale chodzi o świadczenia otrzymane w ramach rządowych programów (art. 21 ust. 1 pkt 114 u.p.d.o.f.).
Jeśli chodzi o podstawę naliczania tego przychodu, będzie ją stanowiła przede wszystkim lista obecności, a także inne dokumenty, które mogą ułatwić ustalenie wysokości przychodu. Radziłbym postarać się udokumentować to zdarzenie możliwie dokładnie dla celów podatkowych. Przy czym przepisy podatkowe nie określają i nie wskazują rodzaju dowodów, które będą podstawą naliczania przychodu przypadającego na daną osobę, która korzystała z tego świadczenia.
Z pytania można wywnioskować, że mamy do czynienia z przychodem z innych źródeł (korzystający z basenu nie są pracownikami, zleceniobiorcami, ani wykonawcami dzieła), w związku z czym świadczeniodawca powinien wykazać ten przychód w wystawionej imiennej informacji PIT-8C dla każdej osoby. Tego rodzaju przychody nie są oskładkowane.