Odpowiedź:

Pracodawca może udzielić urlopu wychowawczego w wymiarze 15 dni.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 186 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka (w praktyce oznacza to, że jeden rodzic dziecka może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego). Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.
Przepisy nie określają minimalnej długości części urlopu wychowawczego. Formalnie nie ma zatem przeszkód, aby udzielić pracownicy urlopu wychowawczego w wymiarze 15 dni, o ile pracownica nie wykorzystała jeszcze całego przysługującego jej urlopu lub 5 części tego urlopu. 
Zgodnie z art. 182[1c] § 3 k.p. urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
Ponieważ skorzystanie z urlopu rodzicielskiego po przerwie wpływa na liczbę części urlopu wychowawczego, przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. poz. 2243) przewidują konieczność dołączania do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub jego części oświadczenia pracownika dotyczącego korzystania z części urlopu rodzicielskiego na dane dziecko w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo zasiłku za okres odpowiadający okresowi części urlopu rodzicielskiego, ze wskazaniem liczby części urlopu wykorzystanych w taki sposób. Jeżeli pracownica nie korzystała z urlopu rodzicielskiego po przerwie należałoby przyjąć, że nie ma potrzeby załączania takiego oświadczenia, ewentualnie pracownica może oświadczyć, że nie korzystała z części urlopu rodzicielskiego na dane dziecko w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego.

Katarzyna Pietruszyńska,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  22.07.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów