Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą posiada samochód w leasingu, który kończy się w lipcu. W lutym został zakupiony kolejny samochód, który zostanie sprzedany w sierpniu, a w lipcu zostanie kupony kolejny pojazd.
Czy podatnik może ponosić przez pewien okres koszt 3 samochodów i czy ten koszt może być zakwestionowany przez organy skarbowe?
Fakt, iż działalność gospodarczą prowadzi jedna osoba, nie oznacza, że w takim przypadku w firmie może być wykorzystywany maksymalnie jeden pojazd.
Podstawowym przepisem dotyczącym zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, a więc do pomniejszania przychodów z działalności gospodarczej jest art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Pozwala on na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stąd też istotne jest wykazanie, że posiadany składnik majątku służy rzeczywiście prowadzonej działalności, a nie jest wykorzystywany wyłącznie na cele osobiste przedsiębiorcy. Co również istotne, ustawodawca nie wprowadził natomiast limitu posiadanych pojazdów samochodowych, nawet jeśli dotyczy do jednoosobowej działalności gospodarczej.
W tej kwestii warto posłużyć się wyjaśnieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie z dnia 7 lipca 2006 r. (1442/DF/415/WD/62/06, www.mf.gov.pl), z których wynika, że decyzję o ilości niezbędnych mu składników majątku podejmuje sam podatnik, który jest najlepiej zorientowany, jakie rzeczy ruchome bądź nieruchomości potrzebne są do wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niewątpliwie jednak środki te powinny być przydatne, a więc wykorzystywane w prowadzonej działalności. Do składników majątku niezbędnych niemal w każdej firmie możemy zaliczyć środki transportu, przy czym mogą to być pojazdy różnego rodzaju służące przemieszczaniu się osób lub przystosowane do przewozu ładunków. Ich liczba w danej firmie uzależniona jest od wielu czynników m.in. od rodzaju wykonywanej działalności czy też jej rozmiarów. Fakt, iż działalność prowadzi jedna osoba, nie oznacza jednak bezspornie, że w takim przypadku w firmie może być wykorzystywany maksymalnie jeden pojazd. Istotne jest bowiem, czy wszystkie przeznaczone na potrzeby firmy pojazdy są faktycznie w niej wykorzystywane.